Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TALIB

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 23 min

W jednym z wydań emitowanej w radiowej Trójce audycji "Za, a nawet przeciw" Kuba Strzyczkowski dyskutował ze słuchaczami o tym, czy Polacy są tolerancyjni. Większość dyskutantów wyrażała przekonanie, że oczywiście tak, i to tradycyjnie. Realizatorzy dokumentu wykorzystują tę właśnie audycję. Wypowiedzi radiosłuchaczy konfrontują z wypowiedziami zadomowionych w naszym kraju cudzoziemców o odmiennym kolorze skóry, którzy boleśnie doświadczyli na sobie przejawów polskiej nietolerancji. Wreszcie, idąc tropem listu odczytanego na antenie przez red. Strzyczkowskiego, docierają do Makbula Ahmeda, by przedstawić jego poruszającą historię. Makbul Ahmed 27 lat temu przybył do Polski z Bangladeszu. W naszym kraju zdobył wykształcenie - jest doktorem nauk medycznych, świetnym specjalistą w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Ma żonę i dzieci. Ma też polskie obywatelstwo, przyznane mu przed trzema laty. Był z tego obywatelstwa dumny. Teraz jednak pisze do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego list, w którym informuje go, że musi się tego obywatelstwa zrzec i dokładnie uzasadnia dlaczego. Dr Makbul Ahmed dał się poznać jako doskonały lekarz, a także organizator działalności medycznej, w dwóch szpitalach - w Olecku i Tomaszowie Mazowieckim, gdzie zresztą jest jedynym lekarzem z tytułem doktorskim. Zdobył sobie uznanie i wdzięczność pacjentek i ich rodzin, a także sympatię pielęgniarek i salowych, lecz nie kolegów. Po terrorystycznym ataku na Nowy Jork przejawy nietolerancji wobec niego i jego rodziny zaczęły się nasilać. Niechęć do niego stała się jawna. Wielokrotnie słyszał rzucane pod swoim adresem słowa: talib, Alkaida, Murzyn. Spostrzegł, że przełożeni zmierzają do pozbawienia go pracy. Szukał pomocy u lokalnych władz. Bez skutku. Nie pomogła też akcja pacjentek w jego obronie. W tej sytuacji, choć czuje się Polakiem, przepełniony goryczą powziął dramatyczną decyzję o zrzeczeniu się polskiego obywatelstwa i wyjeździe, nie jest już bowiem w stanie znieść otaczającej go atmosfery wrogości. Uważa też, że jeśli jego żona i dzieci zostaną w ojczyźnie - a wszystko na to wskazuje - dzieci powinny zmienić nazwisko. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:46:39
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego