Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STALOWE GARDŁA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1992
  • Barwny, 19 min

Najpierw są papierosy. W miarę pogłębiania się nałogu wypala się ich coraz więcej. Potem może pojawić się chrypka, kłopoty z przełykaniem i mówieniem. To skłania, by zgłosić się do lekarza. Tak właśnie postąpił Andrzej Marciniak. W efekcie trafił do Kliniki Otolaryngologii Akademii Medycznej w Łodzi. Tam towarzyszyła mu kamera. Po serii badań postawiono nie budzącą wątpliwości diagnozę: rak krtani. Pacjent usłyszał, że jeśli nie podda się operacji, udusi się lub zginie śmiercią głodową. Operacja polega na usunięciu rozrastającego się guza wraz z całą krtanią. Po niej człowiek jest pozbawiony narządów mowy, oddycha przez metalową rurkę wbitą bezpośrednio do tchawicy, jedzenie wstrzykuje mu się przez nos. Po zabiegu poddawany jest naświetlaniom. W konsekwencji traci apetyt, siły, włosy i wcale nie ma gwarancji, że nie nastąpią przerzuty nowotworu do innych organów. Andrzej Marciniak przeszedł zabieg operacyjny i towarzyszącą mu terapię. Okaleczony, skazany na dalsze istnienie ze stalowym gardłem i konieczność porozumiewania się z innymi za pośrednictwem pisma, zaczął cenić życie, dostrzegać błękit nieba, intensywnie czuć zapach powietrza, słuchać szelestu liści. Realizatorzy filmu, uhonorowanego w 1993 roku nagrodą główną na VI Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi, pobyt Andrzeja Marciniaka śledzą z całą bezwzględnością. Dokładnie pokazują sam zabieg operacyjny i jego konsekwencje dla chorego. Są to sceny brutalne, przerażające. Jeśli po obejrzeniu tego filmu choć jeden nałogowiec rzuci palenie, jego autorzy będą szczęśliwi, osiągną bowiem swój cel. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:46:57
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman