Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IKAR W SPÓDNICY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 47 min

Czy drobna, delikatna kobieta o ujmującym uśmiechu i ciepłym głosie może budzić strach i to nawet w najodważniejszych mężczyznach? Może, kiedy oni siedzą na fotelu w jej gabinecie stomatologicznym, a ona zabiera się właśnie do borowania czy wyrywania zębów. Ta sama blondyneczka budzi ich szczery podziw, gdy zamknięta w łupince szybowca wyczynia wysoko na niebie zapierające dech w piersiach ewolucje. 30-letnia Małgorzata Margańska, bo to o niej mowa, jest bowiem mistrzynią świata w szybownictwie akrobacyjnym. Swoimi umiejętnościami zaimponowała też Idze Cembrzyńskiej, która uczyniła ją bohaterką swojego filmu dokumentalnego. Pasję latania zaszczepił w Małgosi ojciec, konstruktor szybowców, teraz także samolotów. Rodzina często się przeprowadzała, przyszła mistrzyni trzykrotnie zmieniała szkołę podstawową. W takich warunkach niełatwo o trwałe przyjaźnie. Pozostawały osobiste pasje: zamiłowanie do zwierząt i natury, które zaowocowało nauką w klasie biologiczno-chemicznej i wyborem studiów stomatologicznych, oraz latanie, do którego zachęcał ją ojciec. Szkolenie szybowcowe zaczęła w wieku 16 lat i szybko okazało się, że ma do tego prawdziwy talent. Wkrótce zdobyła trzecią nagrodę na zawodach w Niemczech - pierwszą w jej karierze, ale, jak podkreśla, do dziś najważniejszą. Utwierdziła się w przekonaniu, że chce latać. Jej trener, Adam Michałowski z Aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego, jest jednocześnie od 10 lat jej życiowym partnerem. Początkowo niezbyt przychylnie przyjmowany przez rodziców Małgosi, teraz coraz częściej traktowany jest jak przyszły zięć. Małgosia liczy się z tym, że założenie rodziny, a zwłaszcza urodzenie dziecka najpewniej położy kres jej karierze szybowniczki. To niebezpieczny sport, niejeden raz była świadkiem wypadków, a nawet śmierci swoich kolegów pilotów. Ciągle jednak jest głodna nowych wrażeń w powietrzu, nowych sukcesów sportowych. Niezwykłego uczucia "panowania nad przestrzenią" postanowiła zakosztować pod okiem mistrzyni również Iga Cembrzyńska. Przeszedłszy pomyślnie stosowne badania w Warszawskim Instytucie Medycyny Lotniczej, wsiadła wraz z Małgosią do szybowca. Do "panowania nad przestrzenią" znanej aktorce było, co prawda, daleko, ale na początek udało się jej zapanować nad własnym strachem. Na własnej skórze odczuła wagę Małgosinego mistrzostwa. [pat]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:46:58
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman