Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JULIUSZ SŁOWACKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 40 min

Film biograficzny opowiadający o najbardziej znaczących wydarzeniach z życia jednego z najwybitniejszych naszych poetów doby romantycznej oraz ich wpływie na treść i formę powstałych dzieł. Do takich okoliczności należą m.in. śmierć ojca Euzebiusza Słowackiego i ojczyma Augusta Becu, silny związek emocjonalny z matką, nieszczęśliwa miłość do Ludwiki Śniadeckiej, lata emigracji, konflikt z recenzentami - ślepymi wielbicielami Mickiewicza, przyjaźń z Zygmuntem Krasińskim, podróż na Bliski Wschód i fala głębokich uczuć religijnych, udział w kole Adama Towiańskiego. O Juliuszu Słowackim mówią profesorowie: Alina Kowalczyk, Zofia Stefanowska i Zbigniew Sudolski. Uzupełnieniem ich wypowiedzi są fragmenty listów i utworów poety w interpretacji Artura Żmijewskiego. By lepiej przybliżyć postać romantyka oraz jego spuściznę literacką, zdjęcia, muzyka oraz komentarze nawiązują do współczesnych sposobów narracji, m.in. do teledysków. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.06.11 00:46:16
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego