Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŁYŻECZKA ŻYCIA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2004
 • Barwny, 18 min

Irena Sendlerowa, kierująca Referatem Dziecięcym w "Żegocie", podając się za funkcjonariuszkę służb sanitarnych w getcie, ocaliła życie 2,5 tysiącu żydowskich dzieci. Jej doskonale zorganizowana działalność polegała na wywożeniu ich z getta i znalezieniu im polskich rodzin zastępczych. Do dziś utrzymuje kontakt z wieloma z nich. Jedną z uratowanych jest Elżbieta Ficowska, która opuściła rodziców jako sześciomiesięczne niemowlę. Przetransportowana w drewnianej skrzynce na wozie pomiędzy cegłami miała przy sobie jedynie srebrną łyżeczkę z wygrawerowaną datą urodzin i imieniem.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2004
  Lublin (Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy")
  Wyróżnienie
 • 2004
  Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Dyplom Honorowy
 • 2005
  Sztokholm (International Documentary Film Festival "Humanity in the World")-Brązowy Dyplom
 • 2005
  Nagroda Prezesa TVP
  w kategorii: reporter, dokumentalista; za "mistrzowską realizację dla TV Polonia, filmu dokumentalnego "Łyżeczka życia", o ratowaniu przez Polaków, w czasie okupacji hitlerowskiej, żydowskich dzieci"
2024.03.01 01:38:15
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.