Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BITWA O MONTE CASSINO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • 2 części x ok. 25 min

Film dokumentalny pt. "Bitwa o Monte Cassino 1944" (część 1-2) przedstawia genezę, przebieg i następstwa największej i najsłynniejszej bitwy 2 Korpusu Polskiego, pod dowództwem gen. Władysława Andersa, w kampanii włoskiej. W pierwszej części filmu ukazano trzy wcześniejsze bitwy aliantów o przełamanie niemieckiej obrony na Linii Gustawa - w masywie Monte Cassino. Szczególny nacisk autorzy położyli na ukazanie walk alianckich o miasto Cassino i klasztor Monte Cassino. Ważną część narracji zajęło ukazanie dziejów 2 Korpusu od jesieni 1943 roku, poprzez wyjazd na front włoski, walki nad Sangro, aż po decyzję o udziale Korpusu w nowym, czwartym już, szturmie na Monte Cassino. W filmie wykorzystano archiwalne materiał filmowe i fotograficzne oraz relacje polskich uczestników bitwy. W drugiej części przedstawiono przebieg pierwszego polskiego natarcia na Monte Cassino (w nocy z 11/12 maja 1944), walki 3 Dywizji Strzelców Karpackich o Wzgórze 593 i 5 Kresowej Dywizji Piechoty o Widmo. Silny opór wojski niemieckich i ogromne straty atakujących polskich oddziałów wymusiły odwrót żołnierzy 2 Korpusu na pozycje wyjściowe. Drugi, decydujący szturm polski na Monte Cassino rozpoczął się wieczorem 16 maja. Po ciężkich walkach w dniu 17 maja, kiedy zdobyto większość wyznaczonych punktów, rankiem 18 maja patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich pod dowództwem por. Gurbiela zatknął na murach klasztoru proporczyk pułkowy, a następnie flagę państwową. Ostatnie fragmenty filmu poświęcone zostały walce 2 Korpusu w dniach 19-25 maja o wyparcie Niemców z ostatnich punktów oporu w masywie Monte Cassino i zdobyciu miasteczka Piedimonte. Oryginalne materiał filmowy z epoki uzupełniają relacje żołnierzy 2 Korpusu - uczestników walk. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:51:07
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman