Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WEWNĘTRZNA MOC

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 47 min

Co czwarty Polak lub Polka zachorują na nowotwór złośliwy. Co piąty lub piąta umrze. W liczącej niecałe 40 milionów ludzi oznacza to 10 milionów chorych, z których 7 milionów przegra walkę o życie. Reakcja większości z nich na fatalną diagnozę jest podobna. Początkowo nie przyjmują jej do wiadomości, nie są w stanie uwierzyć, że spotkało to właśnie ich. Wielu szuka pomocy u innych specjalistów w nadziei, iż któryś z kolejnych lekarzy podważy poprzednie ustalenia. Kiedy jednak fakt choroby nowotworowej dotrze do ich świadomości, wydaje się wyrokiem śmierci. Chory zapomina często o swoim prawie do walki o życie. Zdaje się całkiem na łaskę i niełaskę losu, a starania lekarzy, zabiegi radio- i chemioterapii przyjmuje wyłącznie jako kolejną bolesną uciążliwość. Tymczasem, jak przekonują lekarze, psychoonkologowie oraz byli chorzy, warunkiem uzdrowienia jest współdziałanie pacjenta i jego opiekunów. Gdy już rak zaatakuje, najważniejsza staje się wola pokonania śmiertelnego, wewnętrznego wroga. Wpływ psychiki pacjenta na skuteczność obrony organizmu przed nowotworem jest bezspornym faktem. Bywa, że chory wyznacza sobie cel: dożyć do komunii wnuczka, doczekać siedemdziesiątych urodzin i - osiągnąwszy ów sukces - umiera. Dodatni wpływ na kondycję pacjenta mają także techniki wizualizacyjne - chory wyobraża sobie, jak jego własne białe krwinki zwalczają komórki raka. Siła duchowa, wiara i niezłomna wola w połączeniu z opieką lekarzy dają szansę zwycięstwa w wydawać by się mogło, z góry przegranych zmaganiach. Niewielu zdaje sobie sprawę, że walka z rakiem jest drugim etapem batalii z nowotworem. Pierwszą rundą jest zapobieganie chorobie poprzez właściwe życie. Lekarze od dawna wyróżniają czynniki, które sprzyjają nowotworowi: długość życia, ekspozycja na substancje rakotwórcze oraz predyspozycje genetyczne. Dodatkowymi czynnikami jest jeszcze stres, zła dieta, brak wewnętrznej harmonii psychicznej i fizycznej. Jeżeli człowiek będzie w stanie osiągnąć równowagę w ramach własnego organizmu, wypracować zdrowe relacje z otoczeniem oraz znaleźć sposób na pozbywanie się złych myśli, zwiększy tym swoje szanse w przypadku choroby i ograniczy prawdopodobieństwo jej pojawienia się. O tym, jak poprawić jakość swojego życia i zwalczyć raka, zanim jeszcze zaatakuje, opowiadają lekarze, psychoonkologowie, psychoterapeuci, nauczyciele jogi oraz sami chorzy. Są wśród nich tacy, którzy już pokonali śmiertelnego wroga, są też tacy, którzy nadal walczą. Wszyscy wydają się zgodni, że powiedzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch" działa i w drugą stronę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:54:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych