Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WITNESS TO HOPE

  • Tytuł polski: ŚWIADEK NADZIEI
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    USA
  • Rok produkcji:
    2001
  • Barwny, 116 min

Przez całe dwadzieścia lat amerykański intelektualista George Weigel, zafascynowany nauczaniem Jana Pawła II, przygotowywał się do napisania jego biografii. W efekcie napisał książkę niezwykłą, uznaną nie tylko za najlepszą z dotychczasowych biografii Ojca Świętego, lecz wręcz nieporównywalną z poprzednimi. Można w skrócie powiedzieć, że Weigel zaproponował czytelnikowi ponad 1100-stronicowe dzieło, pokazujące jak Karol Wojtyła zmaga się z rzeczywistością, w której sprawowanie papieskiego urzędu wydaje się niemożliwe. Jak radzi sobie w sytuacji, w której sprawowanie tego urzędu było dla niego Kalwarią od pierwszego dnia pontyfikatu. Czego żąda od wiernych, czego ich naucza, kim staje się dla wyznawców innych religii i niewierzących. Dokument jest bardzo udaną próbą przełożenia tej książki na język filmu. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że George Weigel rozmawiał z każdym, kto miał coś do powiedzenia na temat papieża, i przeczytał wszystko, co Karol Wojtyła napisał - od młodzieńczych tekstów literackich, po Encykliki i homilie - oraz prawie wszystko, co napisano o nim. Ta książka zmusza do podziwu nad rzetelnością autora i wręcz tytaniczną jego pracą. Film - co oczywiste - syntetyzuje to, co Weigel napisał. Jego autorki robią to jednak tak, by zachowąć wierność intencjom autora i najważniejszym jego myślom, by - jak on - pokazać osobowość tego nadzwyczajnego człowieka "z dalekiego kraju". Budują dokument, podobnie jak Weigel książkę, z kilku części. Wychodzą od realiów dwutysięcznego roku, by następnie cofnąć się w przeszłość i pokazać kulturalne i religijne korzenie Karola Wojtyły, jego duszpasterską przeszłość, a wreszcie - jego niestrudzone pielgrzymowanie po świecie, w imię pokoju, tolerancji, miłości bliźniego i Boga. Film trwa dwie godziny. Jego zawartość treściowa, a także emocjonalna, jest niezwykle bogata i złożona. Nie sposób opisać go w tym miejscu, pozostaje jedynie gorąco polecić. Nie będzie to czas stracony. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:55:02
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski