Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAKAZANI MILICJANCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 49 min

Wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba, zatrzęsła gabinetami, wprawiła w osłupienie ich gospodarzy. Milicjanci, zbrojne ramię ludowej władzy, organizują niezależny samorządny związek zawodowy funkcjonariuszy MO? Niezależny od kogo? Od partii, od rządu? To nie mieściło się w nakrytych generalskimi czapkami głowach! A przecież milicjanci, którzy w 1981 roku, na fali solidarnościowych protestów próbowali założyć swój związek zawodowy, nie zamierzali burzyć zrębów ustroju ani wzniecać rewolucji. Wiedzieli, że są powszechnie znienawidzeni, pragnęli by w kraju zaszły zmiany, także te dotyczące ich społecznego wizerunku. Nie chcieli więcej bić, razić z armatek wodnych, rozpędzać ludzi gazami, a zwłaszcza strzelać, jak to się już w powojennych polskich dziejach nieraz zdarzało. "Rodacy! - napisali w swoim apelu. - Pracując w organach MO, chcielibyśmy służyć całemu narodowi, a nie tylko mniejszości. Potępiamy politykę używania milicji do tłumienia słusznych wystąpień klasy robotniczej. Rodacy! Milicjant także jest człowiekiem, często porządnym i mającym swoje problemy..." Pierwsze spotkania komitetu założycielskiego związku odbyły się w garażach warszawskiego batalionu pogotowia patroli zmotoryzowanych. Przybyły na nie setki funkcjonariuszy, około trzydziestu tysięcy milicjantów z całego kraju nadesłało listy poparcia dla tej niesłychanej inicjatywy. Ale resort czuwał i szybko kontratakował. Gdy przedstawiciele grupy założycielskiej złożyli wniosek o rejestrację związku, wysoki sąd zawiesił postępowanie. Zdesperowani funkcjonariusze rozpoczęli w proteście okupację Hali Gwardii. Kwadrans później zostali otoczeni przez kompanię ZOMO i wyprowadzeni z gmachu. Potem zaczęły się pogróżki, szykany, represje wobec organizatorów związku, które nasiliły się drastycznie po wprowadzeniu w kraju stanu wojennego. Wielu związkowców zostało w trybie dyscyplinarnym zwolnionych z pracy, wielu internowano i aresztowano. Niektórzy trafili do szpitali psychiatrycznych, innych zmuszono do emigracji z ojczyzny. O tych dziś już zapomnianych, a często wręcz nieznanych szerszej publiczności ludzkich dramatach przypominają w filmie byli funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej - uczestnicy gorących wydarzeń sprzed ćwierćwiecza. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:58:37
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor