Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SMOK Z OXY

  • Podtytuł: RZECZ O MIKOŁAJU REJU
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 52 min

Dokumentalna opowieść o zagadkach biografii i historii twórczości Mikołaja Reja - postaci, wokół której narosło w literaturze wiele mitów, kontrowersji i sprzecznych ocen i której przyklejono wiele nietrafnych etykietek, jak chociażby "ojciec literatury polskiej". Tymczasem Rej był zarówno jako człowiek, jak i pisarz postacią niejednoznaczną, odbiegajacą od stereotypu. Zdolny biznesmen i artysta, ziemianin, polityk, działacz religijny (porzuciwszy katolicyzm opowiedział się za chrześcijaństwem reformowanym), ścigany ekskomunikami i niesłychanie ostro atakowany przez przywódców obozu katolickiego. Pieniacz (był stroną w przeszło 500 sprawach sądowych) i moralista. Chciał uchodzić za "nieuka i prostaczka", a był pisarzem niezwykle wszechstronnym, popularnym i za życia ze wszech miar docenianym. Dbał o autoreklamę i znakomicie trafiał w gust czytelników. W programie mówią o nim eksperci: Janusz Maciuszko (historyk religii) oraz Tadeusz Ulewicz i Adam Karpiński (historycy literatury). Ich wypowiedzi ilustrują inscenizowane fragmenty utworów Reja z udziałem aktorów na tle animowanej scenografii, opartej na drzeworytowych ilustracjach XVI- wiecznych wydań utworów Mikołaja Reja. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:59:12
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych