Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

...I OD ŚWIĘTA ŻONA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 27 min

W bieszczadzkiej wsi Bukowsko pracy nie ma ani dla mężczyzn, ani dla kobiet. Ale nie wszyscy klepią biedę. W wielu gospodarstwach domy są ładne, zadbane, nie najgorzej wyposażone. Po obejściach kręcą się mężczyźni i dzieci. Brakuje kobiet. Kobiety z Bukowska masowo wyjeżdżają bowiem za granicę. Na ogół do sprzątania lub opieki nad osobami starszymi, niedołężnymi. Początkowo jadą na kilka miesięcy: żeby spróbować, zarobić trochę na najpilniejsze potrzeby. Jeśli znajdują pracę, pobyty się przedłużają. Po kilku latach przykładne kiedyś matki i żony stają się gośćmi we własnych domach: przyjeżdżają głównie na święta. Taki układ odwraca tradycyjny podział ról społecznych: to kobiety zarabiają na utrzymanie rodziny, kształcenie dzieci, a ich pozostawieni na gospodarstwach mężowie zajmują się domami i dziećmi. Gotują, piorą, sprzątają. Z czasem radzą sobie z tym coraz lepiej, ale nie czują się szczęśliwi. Kobiety przyjeżdżają odmienione, pewniejsze siebie i swoich możliwości, dumne z zarobionych pieniędzy, mężczyźni pozostają tacy sami. Coraz trudniej im się porozumieć, coraz bardziej się od siebie oddalają. Bledną uczucia, narastają wzajemne pretensje. Stęsknionych, osamotnionych mężczyzn przestają nawet cieszyć przywożone przez żony pieniądze. Bo na co je wydać, jeśli nie można z drugą stroną tego spokojnie omówić, naradzić się? Pić nie wypada, bo kto się wtedy zajmie domem i dziećmi? Pozostaje gorycz, frustracja, poczucie odstawienia na boczny tor. Do tego dochodzi niepewność: a może ona znalazła już tam sobie innego? Jeden taki przypadek rzuca podejrzenie na wszystkie. Najbardziej cierpią na tym dzieci, te najmniejsze często nie rozpoznają własnych matek po paroletniej rozłące. A kobietom, które już przyzwyczaiły się do innej, ciekawszej rzeczywistości, coraz trudniej wracać do domu. Pod pretekstem troski o przyszłość dzieci skrywają własne ambicje, marzenia, nadzieje. A te - ich zdaniem - mogą się spełnić raczej za granicą niż w Bukowsku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:02:48
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman