Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAJEMNICE ENIGMY

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2005
 • Barwny, 2 części x ok. 30 min

Enigmę - pierwsze w świecie elektromechaniczne urządzenie szyfrujące wymyślono w Holandii. W drugiej połowie lat dwudziestych najpierw niemiecka marynarka, a później wojska lądowe wprowadziły nowy środek tajnej łączności - Enigmę. Niemcy byli absolutnie pewni niezawodności maszyny. Polski wywiad zdobywa egzemplarz handlowej wersji Enigmy. Maszyna wraz z plikiem depesz zaszyfrowanych Enigmą wojskową zostaje przekazana Marianowi Rejewskiemu. Matematyk rozpoczyna badania. Po kilku tygodniach dochodzi do wniosku, że w rozgryzieniu urządzenia będzie mu pomocna teoria permutacji, którą poznał na studiach. Analizuje informacje zdobyte przez francuski wywiad. W końcu rozwiązuje równania. Od tej chwili Enigma nie jest już tajemnicą. Polacy czytają niemieckie depesze wojskowe. Enigma jest jednak doskonalona. 9 miesięcy przed atakiem na Polskę Niemcy wyposażają maszynę w dwa dodatkowe wirniki. Liczba kombinacji znowu wzrasta. Kryptolodzy rozpoznają wprowadzone zmiany. Jednak dalsze masowe odczytywanie niemieckich depesz wymagałoby natychmiastowego zdobycia 60 bomb kryptologicznych. Polski wywiad nie ma pieniędzy na ich budowę. Zarówno Anglicy jak i Amerykanie przez całą wojnę odczytują setki tysięcy tajnych depesz Enigmy. Niemcy niczego się nie domyślają. Do końca są przekonani, że Enigma jest maszyną nie do złamania. Wiadomości pochodzące z rozszyfrowanych depesz pomagają aliantom wygrać ważne bitwy we Francji, Włoszech, w Afryce. I - co najważniejsze - wojnę morską o Atlantyk. Po wojnie historia łamania szyfrów Enigmy przez kilkadziesiąt lat jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Później zaś staje się powodem międzynarodowych ostrych sporów, skandali i pomówień. Ojców sukcesu jak zawsze jest bowiem wielu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

I

 • Część
 • 30 min

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

MARIAN REJEWSKI... XYZ...

 • Część
 • 34 min

Filmowy portret Mariana Rejewskiego, jednego z trzech wybitnych polskich matematyków i kryptologów, którym udało się złamać kod legendarnej Enigmy. Marian Rejewski urodził się w 1905 r. w niemieckiej części Bydgoszczy, na dzisiejszym Bocianowie. Ma trzy lata, gdy Prusacy wprowadzają całkowity zakaz posługiwania się językiem polskim w miejscach publicznych. Na studia wyjeżdża do Poznania. Tam rozpoczyna naukę na uniwersytecie, na Wydziale Matematyczno - Przyrodniczym. Kiedy Sztab Główny Wojska Polskiego organizuje kurs kryptologii dla wybranych studentów matematyki, Rejewski trafia do tej grupy. Podczas rocznego stażu w Getyndze studiuje statystykę matematyczną i ubezpieczeniową. Po powrocie do Poznania pracuje jako młodszy asystent w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu. Równocześnie rozpoczyna pracę w poznańskiej filii biura szyfrów, która mieści się w wojskowej komendzie miasta. Do stycznia 1933 roku w referacie BS 4 - Rejewski, Różycki i Zygalski pracują oddzielnie. Efektem współpracy wywiadów polskiego i francuskiego jest przekazanie Polakom dokumentacji dotyczącej niemieckiej maszyny szyfrującej - Enigmy. Rejewski otrzymuje część tych materiałów. Pod koniec grudnia 1932 roku łamie kod Enigmy. Mimo że od tego czasu minęło 35 lat, Rejewski na kartach swoich wspomnień drobiazgowo odtwarza skomplikowane operacje matematyczne, dzięki którym łamał z kolegami szyfry maszyny. Gdy w latach siedemdziesiątych zostaje ujawniona rola polskich matematyków w złamaniu kodu Enigmy, warszawskie mieszkanie Mariana Rejewskiego jest pełne gości. W roku 1980, kilka miesięcy przed nadejściem polskiego sierpnia, Marian Rejewski umiera nagle w swoim warszawskim mieszkaniu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:05:15
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl