Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZNAK W GÓRACH

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 41 min

Filmowa opowieść o sztuce Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych artystów polskich. W jego obrazach, rysunkach, a także monumentalnych pracach ściennych widoczne są fascynacje tradycją starotestamentową, prawosławiem, grekokatolicyzmem, samą Grecją i kulturą śródziemnomorską, ale także Ukrainą, kulturą Łemków, Bizanjcum. Jednak najważniejsze dla artysty są pierwiastki i motywy sakralne - "Sztuka albo należy do sacrum, albo w ogóle nie jest sztuką" - twierdzi. Motyw świętości przenika cały dorobek artystyczny Nowosielskiego - jest on obecny w pejzażach, abstrakcjach, a także w portretach kobiet. Kobieta jest dla niego tajemnicą, bez której świat by nie istniał, jest bóstwem. Autorka filmu, Agata Ławniczak swoją uwagę skoncentrowała na dziełach, a nie na osobie artysty. Przedstawiła jego najważniejsze dokonania, m.in. wystrój kościołów w Wesołej, w Tychach, cerkwi w Krakowie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:08:07
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor