Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOM

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1993
 • 25' 02''

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Pierwsza nagroda Fundacji Kultury w 1993 r. za film z cyklu "Małe Ojczyzny". W maju 1993 roku nad jeziorem Wigry dzieci z Polski, Litwy i Ukrainy przez tydzień budowały wspólnie dom - rzeczywisty drewniany i symboliczny, tkwiący w wyobraźni każdego. Ten happening pod nazwą "Dom rodzinny - dom sąsiedztwa" zorganizował Ośrodek Pogranicza Sztuk, Kultur, Narodów w Sejnach. Okno, stół, święty obraz na ścianie, próg: nieodłączne elementy domu. Jakie wiążą się nimi emocje, jaka symbolika? Czy dom oznacza to samo dla wszystkich ludzi? Aby się o tym przekonać, a także sprawdzić, jak można ożywić tradycję i uczynić ją bliską młodemu pokoleniu, Ośrodek "Pogranicze - Sztuk, Kultur, Narodów" z Sejn w maju 1993 roku zrealizował nad jeziorem Wigry projekt "Dom rodzinny - dom sąsiedztwa". Uczestniczyły w nim dzieci z etnicznie zamkniętych grup. Polacy i Litwini z Sejn, Starowierowie z Gawowych Grąd, Ukrańcy z Bań na Mazurach oraz Polacy z Wilna.Wprawdzie wszystkie mówiły po polsku, lecz wzrastały w kręgu odmiennych języków, tradycji i kultur. Szybko jednak nawiązały dialog, wzajemnie zaakceptowały i zgodnie współpracując, pod kierunkiem dwóch starych cieśli, budowały od fundamentów symboliczny, tkwiący w ludzkich wyobrażeniach dom. Opowiadały też o swych przeżyciach, śpiewały, odgrywały teatralne scenki. Film relacjonuje to wydarzenie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1994
  Konkurs "Małe Ojczyzny - Tradycja dla Przyszłości"-I Nagroda
2017.02.11 02:23:40
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman