Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STALAG 319

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 27 min

Fabularyzowany film dokumentalny o Stalagu 319 - zlokalizowanym podczas II wojny światowej w Chełmie jednym z największych i najokrutniejszych hitlerowskich obozów jenieckich na terenie dzisiejszej Polski. Przez założony w Chełmie w 1941 roku stalag przeszło ponad 200 tysięcy jeńców z czego prawie połowa poniosła śmierć. W obozie przebywali między innymi jeńcy radzieccy, Polscy, Włoscy, Belgijscy, Francuscy, Angielscy oraz żołnierze Armii Krajowej. Niedożywienie oraz masowe egzekucje dokonywane niemal codziennie, dziesiątkowały przebywających w stalagu więźniów. Celowe głodzenie doprowadzało do aktów kanibalizmu, a fatalne warunki sanitarne powodowały śmiertelne choroby i liczne epidemie. W przylegającym do miasta lesie Borek urządzone zostało krematorium, przy którym dokonywano egzekucji, a następnie spopielano ludzkie szczątki. W 1944 roku ewakuujący się w pośpiechu hitlerowscy żołnierze znaleźli jednak czas aby zatrzeć wszelkie ślady po tej zbrodni. Obozy zniszczono, a w miejscu krematorium nasadzono nowe drzewa. Dzisiaj po tych wydarzeniach pozostało kilka cmentarzy z masowymi mogiłami, kilka pomników oraz wspomnienia nielicznych już mieszkańców pamiętających tamte czasy. W miejscach gdzie niegdyś znajdowały się obozowe baraki i ziemianki stoją dzisiaj dzielnice mieszkaniowe. Film jest dokumentalnym zapisem tamtych wydarzeń. Opisuje nieznane dotąd fakty i zdarzenia oraz prezentuje dokumenty, zdjęcia i wspomnienia naocznych świadków. Występują w nim regionaliści i historycy. Dodatkowo atrakcyjność przekazu filmowego podnoszą inscenizowane sceny - rekonstrukcje niektórych wydarzeń. Dokument ukazuje historyczne wydarzenia przez pryzmat pracy reportera radiowego, który mając koszmarne sny rozpoczyna poszukiwania odpowiedzi na pytanie: co wydarzyło się tutaj w przeszłości. Na swojej drodze spotyka ludzi, którzy wprowadzają go w tło tragicznych wydarzeń sprzed prawie 70 lat. Szybko odkrywa, że kolorowe i tętniące życiem dzielnice Chełma to miejsca, gdzie niegdyś w męczarniach konały tysiące osób.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

STALAG 319 w internecie

2017.02.11 04:17:24
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl