Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PLANETA KIRSAN

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2010
 • Barwny, 50 min

  Film powstał w ramach II edycji projektu "Rosja-Polska. Nowe spojrzenie".

Czy szachy mogą zbawić świat? Kirsan Ilumzynow, przywódca rosyjskiej republiki Kałmucji, prezes Światowej Federacji Szachowej - FIDE, zdaje się uważać, że tak. To dzięki niemu wszystkie dzieci w Kałmucji grają w szachy, dzięki niemu zbudowano na stepie Szachowe Miasto. Jak wygląda życie w szachowej rewolucji? 13-letni Alehan razem ze swoim bratem Amirem spędza nad szachownicą codziennie kilka godzin. Jego największym marzeniem jest zostać mistrzem świata w szachach. Droga do tytułu rozpoczyna się od wyjazdu na zawody do Szachowego Miasta. Pobyt z chłopcami na zawodach odsłania kałmucką szachową bajkę, przybliża jej twórców i uczestników, pokazuje mechanizmy zgodnie z którymi funkcjonuje. Pozwoli też Alehanowi przyjrzeć się swoim marzeniom. Rewolucja Ilumżynowa miała przemienić cała republikę, ale czy można dzięki niej zmienić chociaż jedno życie - życie małego, 13-letniego chłopca?

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2010
  Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce)-Nagroda Młodego Kina
  dla najbardziej obiecującego pierwszego filmu dokumentalnego
 • 2011
  Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Grand Prix "Biała Kobra"
 • 2011
  Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "HumanDoc")-Grand Prix dla najlepszego filmu polskiego
2022.05.21 06:42:27
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski