Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLECAMY SIĘ WASZEJ PAMIĘCI

w KATASTROFY GÓRNICZE

 • Film dokumentalny - fabularyzowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2009
 • Barwny. 47 min.

Film pokazuje dramat, jaki rozegrał się w 1969 roku w Kopalni Węgla Kamiennego "Generał Zawadzki". Ta katastrofa została uznana za jedną z największych w dziejach polskiego górnictwa. Gromadząca się na powierzchni ziemi woda z mułem wdarła się do wnętrza kopalni i odcięła drogę wyjścia dla ponad osiemdziesięciu górników. W strefie bezpośredniego zagrożenia znalazło się także blisko sto innych osób. Rozpoczęła się dramatyczna walka o życie ludzi uwięzionych na głębokości kilkuset metrów. Nikt nie wiedział czy żyją i w jakim są stanie... W czasie kiedy na powierzchni sztab specjalistów opracowywał plan działania dla ekipy ratowniczej, pod ziemią dochodziło do dantejskich scen. Przez cały czas górnicy tkwili zanurzeni po szyję w wodzie. Każda niedyspozycja czy zasłabnięcie groziło utopieniem. Akcja ratunkowa trwała ponad cztery doby i żyła nią cała Polska. Wszyscy mieli świadomość, że jeśli górnicy potopią się, będzie to największa katastrofa w historii polskiego górnictwa. W pierwszej kolejności odnaleziono dwóch zasypanych górników. W tym samym dniu poprzez rurociąg podsadzkowy na pochylni, nawiązano kontakt głosowy z główną grupą zasypanych. A kilka dni później ratownicy dotarli do miejsca, w którym zostali uwiezieni pozostali. Kolejno wyprowadzano ich na powierzchnię. Chociaż sytuacja była bardzo groźna, w wyniku katastrofy nie udało się ocalić jednego górnika, na blisko dwustu bezpośrednio zagrożonych utratą życia...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2010
  Silesia Press (konkurs dziennikarski)-I Miejsce
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman