Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOLEJE LOSU PEWNEJ FABRYKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2011
 • Barwny, 19 min

Historia wrocławskich zakładów Linke Hoffman Werke - od momentu ich powstania po czasy współczesne. Powstała w 1839 r. fabryka jest dla Wrocławia takim symbolem jak Zakłady Cegielskiego dla Poznania. Skromny zakład produkujący bryczki i powozy przekształca się z biegiem czasu w największego producenta taboru szynowego w Europie. Niektóre z konstrukcji budzą podziw po dziś, np. skład "Latającego Ślązaka" przemierzający od 1933 r. trasę Wrocław - Berlin w 2 godziny 40 minut. Inne z konstrukcji okazały się "nieśmiertelne", jak np. wagon piętrowy produkowany w zakładach w Goerlitz aż do końca istnienia NRD. "Nieśmiertelne" były też tramwaje Linke Hoffman, które ostatecznie wycofano z ulic Wrocławia dopiero w latach 80., i to tylko dlatego, że były zbyt mało pojemne. Pojazdy szynowe z Wrocławia jeździły w całej Europie (lokomotywy, wagony kolejowe, tramwajowe i dla linii metra), a nawet poza nią (duża liczba lokomotyw dla Brazylii). Uruchomienie produkcji PAFAWAGu i wyjazd pierwszej węglarki w 1948 r. były nie lada sukcesem polskich inżynierów i robotników, zważywszy, że ponad 90% parku maszynowego zakładów zostało rozszabrowane przez Armię Czerwoną. Z biegiem lat firma pod nową nazwą z mozołem odbudowywała swoją pozycję, niestety z oczywistych względów już tylko na rynkach krajów komunistycznych. Jednak i wtedy powstawały tu oryginalne i interesujące konstrukcje. Prywatyzacja zakładów i masowe zwolnienia były tragedią dla wielu pracowników nie tylko z powodu utraty pracy - o nią we Wrocławiu było stosunkowo łatwo. PAFAWAG dla wielu z nich oznaczał jednak coś więcej niż tylko miejsce pracy...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2012
  Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych)-Wyróżnienie w kategorii filmów dokumentalnych
2017.02.11 04:22:42
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman