Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POD ZNAKIEM ORŁA. POD ZNAKIEM GRYFA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny, 39 min

W kwietniu 1942 roku Kaszubi utworzyli tajną organizację wojskową Gryf Pomorski. Jednym z jej zadań były przerzuty kurierów przez Bałtyk do Szwecji. Najczęściej odbywały się one z wykorzystaniem szwedzkich węglowców, a także drobnicowców, na których zaokrętowani byli Polacy. Niemcy rozpracowali Gryfa. Z 5 tysięcy jego członków 1500 trafiło do obozu w Stutthofie. W 1945 roku wyprowadzeni z baraków i gnani na zachód przez Niemców uciekających przed Armią Czerwoną, ginęli w tym marszu śmierci w przydrożnych rowach. Jan Nowak-Jeziorański nic nie wiedział o istnieniu Gryfa, kiedy jako kurier zjawił się na Wybrzeżu, by przez Szwecję dotrzeć do Anglii. Dzięki akcji doskonale zorganizowanych Kaszubów, wypełnił swą misję. Wrócił do kraju, a w jakiś czas potem znów przybył do Gdańska w o wiele bardziej dramatycznych okolicznościach. W mieście trwały już aresztowania, a przygotowane dla niego dokumenty przechwycili Niemcy. Wiedzieli więc, że przyjedzie i będzie się starał dostać na statek, mieli jego fotografię. Mimo to Gryf po raz wtóry nie zawiódł: kurier odpłynął w skrzyni umieszczonej w ładowni głęboko pod węglem. Film opowiada o tej mało znanej organizacji Kaszubów, jej relacjach z Armią Krajową, a zwłaszcza o dwóch przerzutach Jana Nowaka-Jeziorańskiego, należących do ważniejszych dokonań ludzi z Gryfa. Wojenną i powojenną przeszłość wspominają w nim: Maria Pyttel-Spyrłak, dowódca grupy "Oksywie" Henryk Janikowski, Maria Filarska-Chodakowska, komendant Gryfa Pomorskiego Aleksander Arendt, przede wszystkim zaś Jan Nowak-Jeziorański, który akcje te opisał wcześniej w jednej ze swoich książek. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.10.29 00:09:31
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency