Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRAJOBRAZ PRZED CISZĄ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Barwny, 12 min

Dramat opuszczenia swojego miejsca. Puste domy i ruiny kryją w sobie dwie tragiczne historie. Jedna to los Niemców, którzy musieli stąd odejść, natomiast druga to dramat ostatnich ludzi tam mieszkających. Poza przyrodą świat zostaje tu tylko we wspomnieniach i ruinach.
Bociany wracają tam wiosną, jak zawsze. Z wysokości gniazda, w którego sąsiedztwie ciągle ubywa dachówek, samica spogląda na okolicę, którą objęła we władanie zieleń. Rośliny bujnie zarastają drogi, ruiny domów i stary cmentarz, na którym spoczywają Niemcy. Wspinają się na krzyż, na którym w 1960 roku Polacy napisali: Zmiłuj się nad nami. Wiatr przelatuje na przestrzał przez domy, z których wydarto okna z futrynami i drzwi z framugami, sieje pyłem z rury pozostałej po piecu. Ze ścian, na których bieleje jeszcze ślad krucyfiksu, w których tkwią jeszcze gwoździe po obrazkach i fotografiach, złuszcza się farba, opada tynk. Pod grubą warstwą kurzu rdzewieje zapomniany garnek. Łyżka, porzucona na ułamkach cegieł, czeka aż ktoś znów ją weźmie w dłoń, a naftowa lampa - że ktoś ją zapali. W rozpadających się murach pozostał ślad dawnego życia i pamięć zmieszanych dźwięków: krakowski hejnał wydobywający się z radia, natarczywe kukanie kukułki z zegara, śmiech dzieci, brzęk naczyń, płacz niemowlęcia, tupot nóg. Mieszają się ze śpiewem ptaków. Cichną nagle. I tylko krople deszczu pukają w dziurawe dachy i brzęczą w popękanych rynnach. Niekiedy słychać odgłos ciężkich kroków. I plusk wody wlewanej do wiadra. Stary mężczyzna siada przed progiem i kładzie na kolanach bezczynne dłonie.
Tak Krzysztof Rzączyński i Jacek Knopp, w niezwykle pięknej, choć przejmująco smutnej impresji filmowej, przedstawiają dramat opuszczenia mazurskiej wsi Suchodoły - niegdyś małej ojczyzny grupy Niemów, potem - Polaków. W filmie nie pada ani jedno słowo. Kilka tropów pozwala się domyślać, dokąd autorzy zaprowadzili widza. I na koniec informacja: pierwsi mieszkańcy pojawili się w tym miejscu w XIX wieku. W 1938 roku było ich 38, w 1980 roku - 60, w 1996 roku pozostał już tylko jeden. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1996
  Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt")-Nagroda Główna "Złoty Nurt - Wydarzenie Nurtu"
 • 1996
  Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt")-Nagroda Główna "Złoty Nurt - Wydarzenie Nurtu"
2023.01.18 00:49:12
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman