Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BYŁEM BÓSTWEM SHINTO

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film sportowy
 • 47 min

"W życiu może być tak i nie tak. Może też być inaczej. Bo życie jest jak wagon kolejowy. Wagon pędzi, pędzi w dal i życie pędzi, pędzi w dal. Tylko że wagon jest kolejowy, a życie - ludzkie". To przekonanie wyciągnął Sławomir Wojciech Luto z własnych doświadczeń. Zawsze był dużym chłopcem. Mimo to mniejsi, lecz sprytniejsi, dawali mu radę. Sytuacja zmieniła się, kiedy - właściwie przez przypadek - został zawodnikiem sekcji zapaśniczej w rodzinnym Piasecznie. Stamtąd jako poborowy trafił do CWKS Legia. Odnosił spore sukcesy. Był mistrzem Polski, wicemistrzm Europy. W wieku 22 lat zdobył brązowy medal olimpijski w wadze superciężkiej. Potem przyszły kłopoty z nadwagą. Kontuzja. Ostatecznie zakończył karierę jako rencista III grupy. Został ochroniarzem. Potem znalazł pracę w hurtowni artykułów seksualnych. Aż pewnego dnia zadzwonił do niego były klubowy kolega Andrzej Malina i zaproponował mu udział w mistrzostwach Polski w sumo. Luto się zdziwił. Nie trenował od 10 lat, a o sumo nie miał pojęcia. Włączył telewizor, by na kanale sportowym poszukać relacji z tej dziwnej, japońskiej formy walki. Pojechał na mistrzostwa Polski i wygrał je. Potem zajął drugie miejsce w mistrzostwach Europy. W końcu zaproszono go na VI Mistrzostwa Świata do Tokio. Kiedy dowiedzieli się o tym bracia Lipieniowie, byli mistrzowie świata w zapasach, sprawa ta ich poróżniła. Józef twierdził, że Luto nie ma w Japonii czego szukać, Kazimierz - że ma tam spore szanse, bo odkrył uroki sumo i żyje tym sportem. Luto pojechał wraz z trzema innymi reprezentantami Polski. Film, nie bez elementów dowcipu, opowiada losy Wojciecha Luty przed tym zdarzeniem, zwłaszcza zaś pokazuje jego zainteresowanie tym mało jeszcze u nas znanym sportem, poznawanie jego tajników, przygotowania do wyjazdu do Tokio i wreszcie - mistrzostwa. Przed kamerą o karierze sportowca, oprócz samego bohatera, mówią też m.in.: Andrzej Malina, trener Ryszard Głowacki, były trener kadry olimpijskiej Stanisław Krzesiński, Bolesław Dubiecki, Grzegorz Brudziński, twórca sumo w Polsce Andrzej Wojda i żona Dorota.(źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:53:52
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski