Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SYBERYJSKA LEKCJA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Barwny, 58 min

Oboje są bardzo młodzi i pełni ideałów. Ona - nauczycielka języka polskiego, on absolwent szkoły filmowej, wydziału reżyserii. Ku zaskoczeniu wszystkich postanawiają pojechać na Syberię by tam pracować - ona zamierza uczyć polskiego, on ma zrobić o tym film. W ten sposób powstaje "Syberyjska lekcja" Wojciecha Staronia. Młoda Polka osiada niedaleko Bajkału. Zaczyna od rozlepiania plakatów zachęcających do nauki jej rodzimego języka. Trafia jednak na zły moment - trwają strajki nauczycieli, którym nie wypłaca się pensji. Ma jednak to szczęście, że chętnych do nauki polskiego jest sporo, przeważnie są to potomkowie polskich zesłańców, za punkt honoru poczytujący sobie znajomość języka ojców. Tęskni za krajem, za przyjaciółmi, obserwując smutną, siermiężną codzienność swoich uczniów, gdzie nie ma miejsca na realizację marzeń a alkohol zastępuje wszelkie doznania. Jedynym znanym na Syberii świętem jest Dzień Kobiet, który fetuje się tam uroczyście, przez kilka dni. Szczytem ambicji nastolatek jest bycie policjantkami, bo to daje materialną stabilizację. Świat bez ideałów, w którym od niepamiętnych czasów strach przesłaniał wszystko, co wzniosłe, i przepełniona poczuciem misji młoda dziewczyna, której poczucie jej wypełniania i obecność ukochanego zastępuje braki. "Odzyskałam tu spokój, zyskałam dzięki mojej pracy jakąś nadzwyczajną moc, dzięki której jestem szczęśliwa. Chciałabym po powrocie do Warszawy zachować ją w sobie" - twierdzi bohaterka, opuszczając już jako młoda mężatka Syberię. Przyjaźń zawarta z uczniami - nierzadko niebywale interesującymi ludźmi, o artystycznych uzdolnieniach, okazuje się wartością tak wielką, że młoda dziewczyna, jak może odwleka swój wyjazd, "ładując akumulatory" podczas tych spotkań. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1998
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda Główna "Srebrny Lajkonik"
 • 1998
  Kraków (Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda Canal+ Polska
 • 1998
  Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Grand Prix "Biała Kobra"
 • 1998
  Nagroda im. Andrzeja Munka (przyznawana przez PWSFTviT)
 • 1999
  Paryż (MFF "Cinema du Reel")-Grand prix
 • 1999
  Szczecin [Mały Przegląd Form Dokumentalnych]-Nagroda za debiut
2017.02.11 02:54:07
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor