Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLTERABEND - ZWYCZAJ OBCHODZONY NA ŚLĄSKU OPOLSKIM

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1997
  • 25 min

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Polterabend to zwyczaj tłuczenia naczyń w wieczór poprzedzający wesele. Kultywuje się go jeszcze na Śląsku Opolskim, gdzie zwany też jest Fałszywym Weselem albo Komedyją. Do pary, która następnego dnia ma wziąć ślub, przybywa barwny korowód przebierańców. Pochód otwiera "fałszywa" młoda para, za nią kroczą osoby odgrywające role świadków, rodziców, księdza, gości weselnych. Korowód zamyka orkiestra. Po tradycyjnych oracjach skierowanych do prawdziwej młodej pary, następuje tłuczenie u stóp przyszłych małżonków szkła i fajansu. Pośród śmiechów i żartów "ksiądz" udziela ślubu "młodej parze", po czym wszyscy zasiadają do poczęstunku, urozmaicanego tańcami.Film relacjonuje przygotowania do przyjęcia weselnego, które ma się odbyć następnego dnia w jednej z opolskich wsi. Panna młoda, wnuczka żołnierza Wehrmachtu, pochodzi z rodziny śląskiej. Pan młody jest wnukiem przybyszów ze Lwowa, wyzutych ze swej małej ojczyzny. Przygotowania stają się okazją do wspomnień okresu tuż po wojnie, kiedy to na Śląsku zaczynał się niełatwy proces mieszania ludności wrosłej w tę ziemię od wieków z wysiedlonymi zza Buga. Wspomnienia przerywa Polterabend, w przeszłości ze zdumieniem obserwowany przez przyjezdnych ze wschodu, a dziś zgodnie i radośnie obchodzony przez wszystkich mieszkańców wsi.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.04.07 23:46:18
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl