Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIASTO ONGIŚ ZEGARAMI SŁYNĄCE

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1998
  • 22 min

Świebodzice nie ucierpiały w czasie działań wojennych. Dopiero później, kiedy już wysiedlono niemiecką ludność miasteczka, zjawili się szabrownicy. Potem przybyli Polacy - osadnicy zza Buga, Sybiracy, reemigranci z Francji - by właśnie tu, w okolicach Wałbrzycha, ułożyć sobie życie na nowo. Nie wszyscy początkowo myśleli, że zwiążą się z tą częścią Dolnego Śląska na zawsze. Na przykład Świętosław Patronik był przekonany, iż Świebodzice będą dla niego tylko etapem w poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi. Został i wraz z innymi osadnikami podjął trud urządzania, organizowania, a potem rozwijania miasteczka. Film, ukazując losy pierwszych świebodzickich osadników, opowiada o niełatwym procesie integracji "miejscowych" z ludźmi przybyłymi z różnych stron, często ciężko pokrzywdzonymi, dźwigającymi bagaż różnych doświadczeń, tradycji, kultury. Wtedy swego rodzaju spoiwem stała się dla nich duma, że w ich miasteczku w przeszłości Gustaw Beckier założył słynną fabrykę zegarów. Dziś to już tylko legenda. Młodzi, urodzeni wiele lat po wojnie, jej nie potrzebują. Czują się obywatelami swego miasteczka i chętnie nawiązują kontakty z jego dawnymi, niemieckimi mieszkańcami, którzy przyjeżdżają, podziwiają, podpatrują, doradzają. Cieszą się też, że Świebodzice nawiązały współpracę z Waldbr#le. Daje to im szansę bywania w Niemczech w ramach stałej wymiany mieszkańców, zwłaszcza młodzieży licealnej. Choć wydawało się, że historia trwale skonfliktuje oba narody, w miasteczku słynącym ongiś zegarami dokonuje się ich naturalne zbliżenie, znoszące granicę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:54:40
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman