Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZOFIA HERTZOWA - NOTACJA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • 42 min

Byli na wakacjach w Jastarni. Na plaży dowiedzieli się o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Odczytali to jako znak zbliżającej się wojny. Nie pomylili się. Wojna rzuciła ich w głąb Rosji. Pod nadzorem majstra i dwóch żołnierzy NKWD wyrąbywali las. Nie wiadomo, jak i skąd dowiedzieli się o umowie Sikorski-Majski. Zofia i Zygmunt Hertzowie natychmiast postanowili jechać do wojska. Decyzja ta przesądziła o ich dalszym życiu. Żołnierski los zetknął ich z Józefem Czapskim, a potem Jerzym Giedroyciem. Już po wojnie, w Rzymie, wspólnie tworzyli Instytut Literacki, który następnie przenieśli do Francji - do podparyskiego Maisons-Laffitte. Siedziba instytutu stała się oazą polskości i wolnej myśli, przystanią dla przybyszów z PRL, miejscem, w którym trwała nieustanna praca, przez wielu nazywanym małym zakonem. Zofia Hertzowa w pewnym sensie wyrzekła się siebie. Wmłodości studiowała prawo. Była pierwszą kobietą w Polsce, która zdała egzamin na stanowisko notariusza, co - jako sensację - odnotowały gazety. Potem zrezygnowała z własnych ambicji i prywatnego życia, całkowicie oddała się Instytutowi i nigdy nie miała wątpliwości, że warto. Do gęsto obrośniętego dzikim winem domu - po którym zawsze biegały kolejne spaniele - wnosiła ciepło, kobiecą troskę i humor. Nie miała własnych dzieci, lecz jakiś czas matkowała Jarosławowi Abramowowi i Agnieszce Osieckiej. Można powiedzieć, że jej dzieckiem była przede wszystkim "Kultura", a dziełem -fenomen tego miejsca. Film zrealizowano na podstawie notacji autorstwa Teresy Torańskiej i Jerzego Sztwiertni, czyli wielogodzinnego zapisu rozmów Torańskiej z jego bohaterką. Zofia Hertzowa z ogromną pogodą ducha, często - z czego jest znana - wybuchając śmiechem, opowiada o swoim życiu i pracy, Instytucie, ludziach, którzy go tworzyli i odwiedziali. O niej zaś mówią: Jerzy Giedroyc, Jerzy Kisielewski, Jarosław Abramow, Adam Sławiński, Marek Nowakowski, Andrzej Paczkowski i Agnieszka Osiecka. Wypowiedź poetki jest naprawdę wzruszającym fragmentem dokumentu. Zupełnie siwa i bardzo już chora Osiecka jest przekonana, iż Zofia Hertzowa oglądając ten film, będzie na nią zła, że nie ufarbowała włosów... [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:14:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.