Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPECŁAGIER REMBERTÓW

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • 56 min

Funkcjonariusze NKWD, po wkroczeniu do Polski u boku Armii Czerwonej, mieli w latach 1944-45 przygotować grunt przed wprowadzeniem nowego, radzieckiego systemu. W tych przygotowaniach bardzo istotne było wyłapanie potencjalnych przeciwników - tzw. niewłaściwego elementu - czyli inteligencji, żołnierzy Polski Podziemnej, najaktywniejszych zawodowo i politycznie chłopów. Aresztowani, jeśli przeżyli brutalne przesłuchania, trafiali do obozów przesyłkowych, stamtąd zaś byli wywożeni na Syberię. Jednym z takich punktów przejściowych był obóz NKWD nr 10 w podwarszawskim Rembertowie. Obóz ten, w nocy z 20 na 21 maja 1945 roku, rozbił oddział porucznika "Wichury" i uwolnił 250 z osadzonych w nim osób. W filmie o rembertowskiej kaźni i zakończonej sukcesem akcji żołnierzy podziemia opowiadają: prokurator Maria Grabska-Taczanowska, Andrzej Chmielarz z Wojskowego Instytutu Historycznego, partyzanci z oddziału "Wichury": Albin Wichrowski, Remigiusz Kowalski i Mieczysław Ołdak oraz byli więźniowie obozu: Jerzy Skorupiński, Apoloniusz Kędziora, Jerzy Słociński, Alfred Grabowski i Jerzy Zaleski. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:55:04
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl