Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MOJA ARCHEOLOGIA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 45 min

Bohaterem filmu jest nieżyjący już wybitny polski archeolog Konrad Jażdżewski, zajmujący się pradziejami Europy Środkowej i początkami państwa polskiego. W 1932 roku jako młody pracownik Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie został wydelegowany do badań odsłoniętych przypadkowo w Brześciu Kujawskim grobów kloszowych. Od pierwszych chwil zafascynował go ten region, którego ziemia, jak się później przekonał, w każdym swym skrawku kryła mnóstwo tajemnic. Od lat okoliczni mieszkańcy w czasie orki natrafiali na różne dziwne przedmioty, które znosili do miejscowej szkoły. Dzięki zaangażowaniu Konrada Jażdżewskiego w okolicach Brześcia powstało stanowisko archeologiczne, w którym z niezwykła starannością odsłonięto fragmenty blisko 50 domostw osady kultury lendzielskiej sprzed 3,5 - 3,2 tys. lat p.n.e. Była to jedna z pierwszych odkrytych osad kultur naddunajskich na terenie Europy. Obok najstarszych śladów wyrobów miedzianych rewelacją na skalę europejską stało się odnalezienie budowli, które dziś określa się w światowej literaturze przedmiotu mianem chat trapczowatych typu brzesko-kujawskiego. Obok tej osady odkryty także ślady 16 innych kultur - od mezolitu po wczesne średniowiecze. Ze względu na ciągłość osadnictwa dla archeologa stanowisko to było prawdziwym skarbem. Kolejnym wielkim odkryciem Jażdżewskiego były tzw. grobowce kujawskich olbrzymów, jedne z najstarszych w Europie, powstałe równolegle z piramidami egipskimi. Po wojnie prof. Konrad Jażdżewski stworzył od podstaw łódzki ośrodek archeologiczny. Liczne obowiązki nie pozwoliły mu kontynuować pracy badawczej na Kujawach, ale prowadzili ją jego uczniowie. Wielu mieszkańców Brześcia do dziś pamięta profesora. Wspominają go nie tylko jako naukowca, ale jako serdecznego, prawego człowieka. Podkreślają też, iż był wielkim przyjacielem dzieci, którym z powagą pokazywał kolejne znaleziska i dla których zawsze nosił w swoich kieszeniach cukierki. W filmie "Moja archeologia" o bohaterze mówią jego wychowankowie, rodzina i współpracownicy. Wykorzystano także nieznane dotąd materiały filmowe zrealizowane przed wojną w Gdańsku, gdzie profesor odkrył krzyże drewniane i bursztynowe, którymi św. Wojciech w IX wieku chrzcił rybaków. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:56:21
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl