Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

O WŁADYSŁAWIE BRONIEWSKIM

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny + czarno-biały, 53 min

Filmografia dotycząca Władysława Broniewskiego jest dość obfita. O autorze "Troski i pieśni" powstał już niejeden dokument, reportaż, felieton. Z każdym rokiem jednak stan wiedzy na jego temat powiększa się. Także jeśli chodzi o życie prywatne poety. Dziś np. nikt nie może poważnie mówić o Broniewskim jako wyłącznie twórcy rewolucyjnym, bardzie socjalizmu. Zarówno biografia, jak i dorobek autora "Wiatraków" zdecydowanie temu przeczy. Broniewski wszak napisał nie tylko "Słowo o Stalinie", lecz także "Bar Pod zdechłym psem". Znany ze swych jawnie komunistycznych poglądów, był jednak więziony przez NKWD. Za młodu zaś brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Stawiany za moralny i obywatelski wzór młodym pokoleniom zetempowców, nie ukrywał silnego pociągu do alkoholu. Film Wojciecha Maciejewskiego bardziej niż poprzednie dokumenty o Broniewskim "odbrązawia" swego bohatera. Reżyser skupił się głównie na prywatnym życiu poety, jego stosunku do innych ludzi, cechach charakterologicznych. Pomogli mu w tym ci, co Broniewskiego znali, nierzadko dość blisko. W filmie o autorze "Bagnetu na broń" mówią m.in. Feliksa Lichodziejewska, Jerzy Giedroyc, Wiktor Woroszylski, Leopold Lewin, Artur Międzyrzecki, Ewa Zawistowska (wnuczka poety), Maria Pijanowska (jego adoptowana córka) i Ryszard Matuszewski. Pojawia się też sam Broniewski, raz gdy z przejęciem deklamuje swe wiersze, raz kiedy po pijanemu usiłuje sklecić parę myśli na temat własnej twórczości. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:56:50
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor