Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZIELONY POTWÓR - BAŚŃ O PIĘKNEJ DARDANE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    2001. 03. 05
  • 45 min

Poetycka baśń o sile miłości, która zwycięża wszelkie przeciwności losu, zrealizowana na motywach komedii Carla Gozziego (1720-1806) "Błękitny potwór" (najbardziej znane dzieło słynnego Wenecjanina to "Księżniczka Turandot"). Inscenizacja pełna rozmachu, dowcipna, o interesującym kształcie plastycznym. Obok aktorów występują olbrzymie marionety śmiesznych potworów, animowane przez widocznych na planie wykonawców, umowna scenografia, kostiumy, rekwizyty zbudowane z najprostszych surowców - odwołują się do wyobraźni małych widzów i ich poczucia humoru.
Królewicz Taer wraca do ojczyzny z młodą, piękną żoną Dardane. Demon o wcale sympatycznym obliczu postanawia ich rozdzielić, by sprawdzić, czy kochanków łączy powierzchowne zauroczenie, czy też miłość głęboka i szczera. Dziewczynę zamienia w młodzieńca, jej męża przyobleka w obrzydliwą skórę potwora, każdemu z osobna stawia trudne warunki. Dardane pod żadnym pozorem nie wolno zdradzić, że jest kobietą, bo nigdy już nie ujrzy męża wśród żywych. Taer musi sprawić, by dziewczyna pokochała odrażającą bestię - w przeciwnym razie książę zginie; gdyby zaś zdradził, kim jest naprawdę, umrze Dardane. Nieszczęśni małżonkowie zostają w cudowny sposób przeniesieni do stolicy, wprost na dwór gamoniowatego Króla Fanfura, ulegającego we wszystkim młodej żonie, złej Gulindi. Dardane pod postacią młodego Ahmeda, wspomagana przez Taera-Potwora, musi pokonać trzy stwory, nękające miasto Nankin - Zielonego Potwora, Siedmiogłową Hydrę i Czerwonego Rycerza. Oddważnie staje do walki, wspomagana i podtrzymywana na duchu przez bestię. I wreszcie, pod wstrętną zewnętrznie psotacią potwora, dostrzega jego dobroć i wrażliwość, czułość i troskę. A od wdzięczności i współczucia jest już tylko krok do miłości. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BŁĘKITNY POTWÓR
AutorCarlo Gozzi
PrzekładJoanna Walter
2017.02.11 01:28:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski