Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WESELE FIGARA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1994
 • Premiera:
  1995. 06. 05
 • Barwny, 68 min

Pierre Augustin Caron de Beaumarchais zyskał sławę wybitnego komediopisarza dzięki "Cyrulikowi sewilskiemu". Wtedy to właśnie po raz pierwszy ujrzał światła sceny mądry i sprytny Figaro. "Wesele Figara" to kontynuacja losów byłego golibrody, który z czasem został zarządcą dóbr swego pana - Hrabiego Almavivy. Niegdyś pomógł mu zdobyć żonę - piękną Rozynę. Wystarczyły jednak trzy lata, by gorące uczucie Hrabiego zamieniło się w katalog rutynowych uśmiechów i serdeczności. Znudzony arystokrata tęskni już za "nowymi emocjami". Z nadzieją patrzy na urodziwą Zuzannę - pokojówkę swojej żony, a zarazem oficjalną narzeczoną Figara. Aby zakosztować jej wdzięków, postanawia przywrócić "prawo pierwszej nocy", które trzy lata temu skasował, powodowany uczuciem do Rozyny. Wedle tego zwyczaju Zuzanna, zanim poślubi Figara, powinna oddać się Hrabiemu. Figaro nie zamierza jednak z nikim dzielić się narzeczoną. Obmyśla więc intrygę, która ma udaremnić zamiary jego pana. Beaumarchais napisał "Wesele..." w 1784 roku. Ku jego zdumieniu, sztuka okazała się...niecenzuralna. W błahej komedii dopatrzono się ataku na monarchię. Trudno się zresztą dziwić przewrażliwieniu cenzury. Wszak za kilka lat miała wybuchnąć we Francji rewolucja. Dla współczesnego czytelnika i widza "Wesele Figara" to jednak niemal wyłącznie świetnie napisana komedia. Tym przyjemniejsza w odbiorze, jeśli okraszona takimi kreacjami, jak rola Jana Nowickiego w telewizyjnej inscenizacji Andrzeja Łapickiego. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WESELE FIGARA
AutorPierre de Beaumarchais
PrzekładTadeusz Żeleński (Boy)

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

 • 1972
  Spektakl telewizyjny / Pierre de Beaumarchais / Olga Koszutska
 • 1977
  Spektakl telewizyjny / Pierre de Beaumarchais / Czesław Wołłejko
2022.03.26 00:08:02
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski