Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOLACYJKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1993. 11. 03
  • 60 min

Tragikomedia rodzinna z życia angielskiej klasy średniej. Niespodziewany telefon od dawnego kolegi ze Stanów, który przed powrotem za ocean chce odwiedzić Nicka i Judy, wytrąca małżonków z równowagi. Nie bez trudu komletują listę gości, nie szczędząc złośliwych uwag znajomym i przyjaciołom, których z różnych względów nie chcą zaprosić. Pospiesznie przygotowują "małą kolacyjkę", jednak wszystko idzie im jak po grudzie. Mąż, zazwyczaj niezły w kuchni, przypala potrawy, żona, która w ostatniej chwili postanowiła ufarbować siwiejące włosy, pomyliła opakowania i z głową w kolorze "tahitańskiego kasztana" nie zamierza wyjść do gości. Pierwsi zjawiają się Jason i Vera. Nieobecność pani domu i zakłopotanie gospodarza, który telefonicznie usiłuje skonić ukrytą w sypialni żonę do zmiany decyzji, skłóceni od dawna małżonkowie wykorzystują po to, by do woli obrzucać się oskarżeniami i wyzwiskami. Wkrótce przybywają Ellen i Robert, właścicielka świetnie prosperującej kwiaciarni i prezes miejscowego klubu tenisowego, na koniec dołącza do towarzystwa skrępowana gospodyni. Trzy zaprzyjaźnione pary małżeńskie wymieniają konwencjonalne, chwilami dość uszczypliwe uwagi, ale własne problemy, które gnębią wszystkich obecnych, utrudniają naprawdę beztroską konwersację. Robert ma poważne kłopoty ze zdrowiem, Ellen obawia się najgorszego; kocha męża, a jednocześnie zaczyna jej doskwierać dzieląca ich różnica wieku. Vera, która przed laty zakochała się w przystojnym krytyku filmowym brylującym w wielkim świecie, a teraz szczerze i z wzajemnością nienawidzi "zramolałego dziwkarza", zaczyna zdawać sobie sprawę, że tkwi w pułapce - nie może odejść od niego, bo bez męża byłaby nikim, umie tylko prowadzić dom i dbać o dzieci. Telefon od Jane, dorosłej córki gospodarzy, która właśnie została pobita przez swego przyjaciela, wyzwala lawinę wzajemnych pretensji o błędy w wychowaniu dzieci, które musieli popełnić. Okazuje się, że wszyscy uczestnicy pechowego przyjęcia na cześć gościa, którego wciąż nie ma, żyją złudzeniami. Ich szczęście rodzinne, przyjaźń, powodzenie finansowe to tylko pozory, skwapliwie podtrzymywane przez samych zainteresowanych. Równocześnie jednak uczciwe spojrzenie na siebie i szczere wzajemne zwierzenia pomagają rozładować stresy i pozwalają spojrzeć w przyszłość z odrobiną optymizmu. Nikt już nie pamięta, z jakiej okazji się spotkali. Nagle gość zza oceanu staje w drzwiach. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOLACYJKA
AutorDerek Hoddinott
PrzekładKatarzyna Ciążyńska
2017.02.11 01:29:13
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency