Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MĄŻ, ŻONA, DZIEWCZYNA I ZŁODZIEJ CZYLI SCENY MIŁOSNE Z SHAKESPEARE'A

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 10. 13
  • Barwny, 65 min

Adaptacja fragmentów dramatów Williama Szekspira "Makbet", "Otello", "Romeo i Julia", wybranych wedle tytułowego klucza - sceny miłosne. Klamrą, która je spina, jest dziejąca się współcześnie akcja, właściwie - pretekst fabularny. Młode małżeństwo podróżuje samochodem, wskutek awarii pojazdu muszą zatrzymać się na parkingu u podnóża góry, na której wznoszą się ruiny zamku. Niezwykła sceneria, nastrój chwili, blask ognia sprawiają, że małżonkowie wraz z osobami napotkanymi na tym odludziu na jedną noc stają się postaciami z utworów Szekspira. Dziewczyna serwująca przejezdnym kiełbaski z grilla i piwo zmienia w zwiewną, romantyczną Julię, która wzdycha "Romeo, czemu ty jesteś Romeo..." Chłopak z barakowozu, prowincjonalny uwodziciel i drobny złodziejaszek, przybrawszy postać Romea przysięga Julii miłość "na ten blask księżyca", a później widząc ukochaną na marach, zażywa truciznę, by się z nią połączyć na wieki. Z kolei jako Jago podsyca zazdrość Otella i nakłania go, aby udusił Desdemonę w łóżku, które splugawiła. Młoda kobieta, dość pogardliwie odnosząca się do swego partnera, słowami Lady Makbet popycha słabeusza do działania. Ta sama kobieta w kostiumie Desdemony, piękna i uwodzicielska, w godzinie śmierci wyznaje mężowi miłość i ginie. Mąż - jako Makbet, wplątany przez żonę, okoliczności i los w otchłań zbrodni, i jako Otello śmiertelnie zakochany w swojej Desdemonie - przeżywa rozterki i moralne katusze. Odgrywając słynne Szekspirowskie postaci, współcześni bohaterowie poznają głębię swych uczuć, pożądań, namiętności. Gdy rankiem mąż i żona budzą się w swoim samochodzie, ich wzajemny stosunek jest już inny. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MAKBET
Dramat
AutorWilliam Shakespeare
PrzekładStanisław Barańczak
Pierwowzór
OTELLO
AutorWilliam Shakespeare
PrzekładStanisław Barańczak
Pierwowzór
ROMEO I JULIA
AutorWilliam Shakespeare
PrzekładStanisław Barańczak
2018.02.13 23:40:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych