Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OLBRZYM-SAMOLUB

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • 32 min

Filozoficzna baśń o nieodzownej harmonii świata, o potrzebie życzliwości i serdeczności w kontaktach człowieka z innymi ludźmi - adresowana jest nie tylko do dzieci. Uwagę dorosłych przyciągnie nazwisko autora. Oscar Wilde (1854-1900), angielski poeta, prozaik i dramatopisarz znany z błyskotliwości umysłu i finezji stylu, zyskał sobie miano Lorda Paradoksu. Jego cztery najbardziej znane komedie (chronologicznie: "Wachlarz lady Windermere", "Kobieta bez znaczenia", "Mąż idealny", "Brat marnotrawny") to prawdziwe fajerwerki dowcipu i satyrycznych podtekstów. Natomiast "Olbrzym-samolub" jest poetycką, nostalgiczną opowieścią o człowieku wyizolowanym z otoczenia przez własny egoizm, wyniosłym i niedostępnym, i bardzo samotnym w świecie luksusowych wnętrz i pięknych przedmiotów.
Malownicza filmowa impresja wraz z towarzyszącą jej literacką narracją przedstawiają świat piękny i radosny - okryty kwieciem sad, śpiewające ptaki, dzieci bawiące się beztrosko pośród zieleni. Samolubny Olbrzym zabrania rozbrykanej gromadzie przychodzić do swojego ogrodu. Montuje na drzewach sztuczne straszydła, odgradza się od świata palisadą i barierą wiecznie płonącego ognia. Wreszcie może w swym pięknym pałacu rozkoszować się muzyką, napawać urodą dzieł sztuki. Opuszczony przez dzieci ogród niszczeje, ptaki nie chcą w nim śpiewać, drzewa nie maja ochoty kwitnąć. Na pogorzelisku w magicznym tańcu - pantomimie szaleją niszczycielskie żywioły: Śnieg, Mróz, Grad, Północny Wiatr. W pustych pałacowych komnatach skostniały z zimna Olbrzym nasłuchuje wycia wichury. Nagle dociera do niego płacz dziecka. Zabłąkanego w ogrodzie chłopczyka Olbrzym bierze na ręce, sadza na gałęzi drzewa. Jeden serdeczny gest powoduje, że zmienia się cały świat, rozkwita i wybucha śpiewem. I zmienia się całe życie samotnika. Olbrzym uczy się bawić i śmiać, być wdzięcznym, kochać i tęsknić. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
OLBRZYM-SAMOLUB
AutorOscar Wilde
PrzekładWłodzimierz Lewik
2017.03.27 00:42:15
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman