Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SAMOTNA NOC

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 12. 22
  • Barwny, 58 min

Opowieści o ludziach samotnych, nie znajdujących wspólnego języka z najbliższymi, historie - jak zauważył amerykański krytyk - "jakby żywcem wzięte z rubryki serce w rozterce", zaskarbiły Robertowi Andersonowi (ur. 1917) uznanie szerokiej widowni. Pisarz dobrze notowany, na przełomie lat 60. i 70. uważany za najlepszego amerykańskiego twórcę sztuk bulwarowych, ma w dorobku wiele scenariuszy teatralnych i filmowych. Autora "Tee and Sympathy" ("Herbatka i współczucie", jego pierwsza głośna sztuka), "You Know I Can't Hear You When The Water's Running", "The Days Between" - wyróżnia łagodny, dobrotliwy humor i pełna ciepła serdeczność wobec bohaterów. Na język polski wcześniej przełożono m.in. sztuki "Nigdy nie śpiewałem ojcu" i "Samotnik".
Refleksyjna "Samotna noc", sztuka o samotności, przyjaźni i potrzebie uczuć, rozgrywa się w wigilijny wieczór. W prowincjonalnym hotelu przypadkowo spotyka się dwoje dojrzałych ludzi, przygniecionych życiowymi problemami. Ona ma w pobliskim szpitalu 10-letniego syna, niebawem lekarze go wypiszą i Jerry będzie mógł polecieć na święta do Londynu, do ojca. On też nasłuchuje telefonu ze szpitala, z wiadomością o stanie zdrowia nieuleczalnie chorej żony. Słysząc przez ścianę płacz kobiety, z całą serdecznością i prostotą proponuje swoją pomoc i towarzystwo przy kolacji - jego matka zawsze mawiała, że podstawowym składnikiem każdego posiłku jest ktoś, z kim można go zjeść. Razem wybierają się do jedynego w miasteczku kina, na film, który Jan widział już dwa razy, dwukrotnie na nim zasypiając. Katarzyna, która zwykle wysłuchiwała zwierzeń innych ludzi, w jego obecności nie boi się otworzyć. Opowiada o surowym ojcu, mężu, dla którego poświęciła w życiu wszystko i który teraz odszedł, może przerażony bezmiarem jej oddania. Jan nieoczekiwanie powierza Katarzynie tajemnicę swojego małżeństwa, trudnej miłości splecionej z nienawiścią, zwierza się jej z nieszczęścia i poczucia winy. Oboje wiedzą, że rankiem będą musieli się rozstać, ale to w niczym nie umniejsza autentyczności i głębi łączącego ich porozumienia. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SAMOTNA NOC
AutorRobert Anderson
PrzekładRoman Holzhausen
2017.08.28 01:07:34
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego