Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEDOSTĘPNA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1986
  • Barwny, 86 min

"Niedostępna" i "Miłosierdzie płatne z góry", dwie jednoaktówki spółki autorskiej Krzysztof Zanussi - Edward Żebrowski skomponowane w jeden spektakl, miały swą teatralną premierę w stołecznym Teatrze Współczesnym. Obie główne role zagrała wówczas, odnosząc spory sukces, Zofia Mrozowska. "Miłosierdzie..." powstało też jako osobny film telewizyjny w RFN w roku 1975. Dla rodzimego Teatru Telewizji dwuczęściowe przedstawienie Zanussiego i Żebrowskiego wyreżyserowała Barbara Sałacka. W główne role starzejących się, opuszczonych kobiet wcieliła się Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
Bohaterką "Niedostępnej" jest sławna i bogata gwiazda filmowa, która ucieka w samotność, chcąc schronić się przed dotychczasowym, wyczerpującym trybem życia. Istnieje wszakże i drugi powód dobrowolnego wygnania. To starość, coraz wyraźniej zaznaczająca się na twarzy niegdysiejszej ulubienicy ekranów. Znając wścibstwo i bezwzględność mediów, kobieta zaciekle strzeże swej prywatności. Pomimo to do jej domu udaje się wtargnąć młodemu dziennikarzowi, któremu szef obiecał duże pieniądze w zamian za pikantne szczegóły z pustelniczego życia byłej gwiazdy.
W drugiej części spektaklu stara i pozornie niedołężna bogaczka, pani de Villers, zatrudnia młodą pielęgniarkę, by sprawowała nad nią opiekę. Dla od lat samotnej staruszki jest to jedyny sposób na nawiązanie kontaktu z drugim człowiekiem. Niestety, długoletnie odosobnienie spowodowało już dalekie zmiany w psychice pani de Villers. Nie potrafi ona normalnie koegzystować z innymi ludźmi. Zamiast tego urządza zaskoczonej pielęgniarce wyrafinowany seans psychicznych tortur, zmierzających do całkowitego ubezwłasnowolnienia dziewczyny. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MIŁOSIERDZIE PŁATNE Z GÓRY
Dramat
AutorKrzysztof Zanussi
AutorEdward Żebrowski
Pierwowzór
NIEDOSTĘPNA
Dramat
AutorKrzysztof Zanussi
AutorEdward Żebrowski

Patrz także:
schowaj

  • 1982
    Film fabularny - telewizyjny / Krzysztof Zanussi Edward Żebrowski
2020.11.07 00:35:42
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl