Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŁUK TRIUMFALNY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1994. 02. 21
  • 70 min

Spektakl na motywach powieści Ericha Marii Remarque'a. Opublikowana tuż po II wojnie światowej powieść stała się wielkim sukcesem wydawniczym, może nawet większym niż "Na Zachodzie bez zmian", głośny debiut autora z 1929. Wprawdzie krytycy odnosili się z dystansem do melodramatycznych wątków w jego pisarstwie, czytelnicy chętnie sięgali po jego książki. I tak jest do dziś. Zmarły w 1970 Remarque pozostał autorem poczytnym i lubianym. W telewizyjnej adaptacji powieści, mimo znacznych skrótów, ocalało to co najistotniejsze.
Miłość i wojna, Paryż i calvados. Rok życia, który Ravic podarował Joannie. On, były naczelny lekarz wielkiego szpitala w Niemczech, uciekinier żyjący ze świadomością, że całe "stulecie rozlatuje się na kawałki", a przecież żyć trzeba. Ona, córka Rumuna i Angielki mieszkającej gdzieś we Włoszech, młoda aktorka grywająca tylko małe role, sama w Paryżu, samotna i przerażona. Tworzą straceńczy związek w poczuciu, że wszyscy wokół kogoś mają, gdzieś przynależą, tylko oni zawsze obcy, nigdy u siebie. Łączy ich te marzenie, by żyć normalnie, bezpiecznie i staroświecko, jak pokolenie rodziców "przed tymi wszystkimi wojnami". Swoją miłość wyrażają najprostszymi słowami, gestem, spojrzeniem. Aktorzy zaś nie wstydzą się mówić tych słów zwyczajnie. Po mistrzowsku budują nastrój, klimat napięcia emocjonalnego i wzruszenia. Bohaterowie nieustannie ocierają się o śmierć - umierają bezimienne pacjentki Ravica, kochanek Joanny. Każdemu melodramatowi śmierć przydaje wzniosłości i sprawia, że miłość kochanków staje się nieśmiertelna. Spektakl pokazuje także prawdziwe umieranie człowieka, gdy twarz szarzeje, nieruchomieje wzrok i tężeje ciało. Śmierć nie jest tu tylko chwytem literackim, lecz rzeczywistym ludzkim dramatem. Oczywiście, sprowadzenie "Łuku triumfalnego" do kategorii melodramatu byłoby zbytnim uproszczeniem. Również w telewizyjnej wersji powieści pojawiają się echa "niemieckiej" przeszłości Ravica (półrealne sekwencje torturowania ukochanej dziewczyny przez faszystowskich oprawców) i niemiecka obsesja unicestwienia wroga własnymi rękami (zabójstwo von Haakego). Wyraźnie wyczuwalne są symptomy zbliżającej się rzezi narodów, strach uchodźców i obojętność zachodniego, demokratycznego świata. Rosyjski emigrant Morozow, małomówny znawca ludzkich dusz, powiada: "To nie był dobry wiek, ale był nasz". Ten wiek jeszcze się nie skończył. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŁUK TRIUMFALNY
Powieść
AutorErich Maria Remarque
PrzekładWanda Melcer
2020.06.12 00:29:18
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski