Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAN JOWIALSKI

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1976
 • Premiera:
  1976. 04. 19
 • Barwny, 97 min

"Najnieskończeńszym Poetą Polskim jest nie Mickiewicz, Zygmunt, Juliusz etc. etc., ale Fredro!!!" - pisał w liście do Ludwika Nabielaka Cyprian Kamil Norwid. Pan Jowialski zaś to jeden z najciekawszych fredrowskich bohaterów, który już od swych literackich narodzin wzbudzał wielkie emocje. Na kartach komedii autora "Zemsty" liczył około 80 lat. Pamiętał zatem czasy "króla Sasa", rozbiory i utratę niepodległości Rzeczypospolitej w 1795 roku. Zapewne boleśnie przeżył klęskę Napoleona, a wraz z nią koniec nadziei na odzyskanie wolności. Krytycy nie byli i nie są jednomyślni w ocenie Jowialskiego. Jedni widzą w nim uosobienie umysłowego marazmu i bezmyślności, drudzy "wewnętrznego emigranta", który stara się uciec od ponurego świata narodowych katastrof. A sam Fredro? "Robią z Jowialskiego jakiegoś bohatera, stroją w kontusz i żupan bez potrzeby" - złościł się na swych komentatorów. A przecież pierwowzorem postaci Jowialskiego był znajomy pisarza - staruszek nazwiskiem Grzymała, znany z życzliwości do ludzi oraz umiłowania rozmaitych przysłów i bajeczek.
Ludmir - młody literat, znudzony blichtrem środowiska, w którym się obraca, opuszcza miasto w poszukiwaniu tematów do nowej książki. Towarzyszy mu malarz Wiktor. Obaj przypadkiem trafiają do Pustakówki, domu rodziny Jowialskich. Właściciel majątku, stary Jowialski, mieszka tu z żoną, synem Szambelanem, jego drugą żoną (wcześniej wdową po generale-majorze Tuzie) oraz Heleną, córką Szambelana z pierwszego małżeństwa. Wiktor, znudzony Pustakówką, niebawem wyjeżdża. Osamotniony Ludmir dla zabawy pozwala, udając pijanego szewca, zabrać się do dworu hreczkosiejowi Januszowi, zalotnikowi Heleny. Ten natomiast, chcąc rozbawić towarzystwo, zamierza wmówić szewcowi, że obudził się jako sułtan w bajecznym kraju. Świadomy wszystkiego Ludmir szybko wciela się w nową rolę i - ku niezadowoleniu Janusza - zaczyna adorować Helenę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PAN JOWIALSKI
Komedia
AutorAleksander Fredro

Patrz także:
schowaj

 • 1982
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Zygmunt Wojdan
 • 1987
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Tadeusz Bradecki
2018.01.14 23:36:40
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych