Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TO NIE BYŁA PIĄTA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1998. 01. 02
  • 58 min

Włoska komedia z wątkiem kryminalnym i zaskakującym zakończeniem, zrealizowana przez mistrza w tym gatunku, Edwarda Dziewońskiego, ma uroczą i piękną główną bohaterkę. Ewa jest nieszczęśliwa w małżeństwie. Przyjeżdża nad morze, by w samotności wszystko przemyśleć, ale i tu dopadają ją same nieszczęścia. W odludnym zakątku plaży spotyka samotnego mężczyznę, być może ekshibicjonistę. Bruno, o zgrozo, słucha muzyki klasycznej. Nie wiadomo dlaczego wpada w gniew, gdy dowiaduje się, że Ewa rozbiła jego nowiutki samochód. Na domiar złego ten mężczyzna bez serca nie zamierza zapłacić biedaczce odszkodowania, choć to on przecież tak niefortunnie zaparkował swój wóz. Piękna, zapłakana kobieta (piękne mają takie samo prawo płakać, jak brzydkie, brzydkie mają tylko mniejsze szanse na pocieszenie) zachowuje się jednak wielkodusznie. Obiecuje podwieźć znajomego z plaży do miasta. I od tej chwili ich losy splotą się nierozerwalnie. Z przejażdżki Bruno wychodzi cało, ma tylko rękę i nogę w gipsie, na wyciągu, dwa pęknięte żebra, 5 szwów na karku, być może wstrząs mózgu. I tak miał szczęście, tłumaczy Ewa, skoro zajął miejsce obok kierowcy, nazywane miejscem samobójców. Prosi znajomego o drobną przysługę - aby potwierdził na policji jej zeznanie, iż w chwili wypadku to on prowadził samochód, bo ona nie ma prawa jazdy. Do więzienia, gdzie spotykają się następnym razem, Ewa znów przynosi pomarańcze, na pewno każdy strażnik chętnie wyciśnie z nich soczek dla aresztanta. Bruno, z zawodu tłumacz kabinowy, jest wściekły - odebrano mu paszport, po wyjściu na wolność straci pracę. Kobieta zapewnia, że się nim zaopiekuje, zwłaszcza że jest już o krok od zakochania się. Osobiście zajmuje się wyciągnięciem przyjaciela z więzienia, via szpital psychiatryczny. Gdy sędziowie nabiorą przekonania, że sprawca wypadku nie ma piątej klepki, na pewno dadzą wyrok w zawieszeniu. Tym sposobem mężczyzna i mała kobietka, z którą zetknął go los, szybciej spotkają się w domu. Wreszcie ten dzień nadchodzi. Aby szalone chwile mogły trwać wiecznie, trzeba coś zrobić z mężem Ewy. Idealnym rozwiązaniem byłoby morderstwo doskonałe. Ewa przedstawia sobie obu panów, ale tak się fatalnie składa, że Bruno i Mario ogromnie przypadają sobie do gustu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TO NIE BYŁA PIĄTA
AutorAldo Nicolaj
PrzekładZofia Ernstowa
2018.08.18 23:53:23
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman