Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CÓRKA PIGMALIONA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 01. 20
  • Barwny, 60 min

"Fantastyka jest literackim kostiumem, w którym łatwiej uogólnić symbolikę losu ludzkiego, jego istotę i przeznaczenie. Metaforyczne teksty Górskiej ostrzegają przed zagubieniem swojej osobowości, klęską uczucia - wpisują historię ludzkości w zamknięte kręgi wydarzeń, przypominają, że od dziedzictwa przeżyć nie ma ucieczki" - pisał przed laty na łamach "Fantastyki" Andrzej Niewiadomski. W twórczości tej autorki fantastyczno-naukowy sztafaż jest bowiem tylko pretekstem do ukazania uniwersalnych tęsknot i pragnień. A te, niezależnie od epoki czy okresu historycznego, pozostają identyczne. W ujęciu Gabrieli Górskiej są to przede wszystkim rojenia o autentycznym uczuciu, marzenia o bliskości drugiego człowieka - jego cieple, zrozumieniu, miłości. Nie inaczej jest w "Córce Pigmaliona" - adaptacji własnego opowiadania "Punkt odniesienia".
Akcja sztuki toczy się w bliżej nie określonej przyszłości. Ree Izzin, tytułowa bohaterka dramatu to kobieta rozpieszczana przez życie. Uroda, pieniądze, sława (prowadzi popularny program w TV) nie dają jej wszakże poczucia spełnienia. Ree potrzebuje akceptacji i uczucia drugiego człowieka. W czasach, w których przyszło jej żyć, podobne pragnienia uchodzą za objaw przemęczenia lub fanaberie. Podobna jest też diagnoza wezwanego przez Ree lekarza. Radzi on jednak pacjentce zamówić "wiborga" - niezwykle kosztownego, sztucznie wyhodowanego "człowieka" o specjalnie zaprogramowanej osobowości, dostosowanej do najskrytszych marzeń swego właściciela. Ree postanawia skorzystać z sugestii lekarza. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CÓRKA PIGMALIONA
AutorGabriela Górska
AutorMarek T. Nowakowski
2022.05.21 05:33:52
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski