Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FARSA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 06. 29
  • Barwny, 59 min

Sztuka współczesnego polskiego autora, nagrodzona w konkursie na dramat, ogłoszonym przez OTV Katowice (1993; prapremiera w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie). Władysław Zawistowski (ur. 1954), absolwent polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim, poeta, dramaturg, krytyk literacki i teatralny, tłumacz, wieloletni kierownik literacki Teatru Wybrzeże, dyrektor Oficyny Wydawniczej "Graf", prezes Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich - od chwili poetyckiego debiutu został uznany za interesującą indywidualność "pokolenia, które wstępuje" (nagroda im. Andrzeja Bursy, 1987). Ma w dorobku sześć tomów wierszy, pięć sztuk teatralnych, z których najwyższy rozgłos zdobył "Wysocki" (prezentowany również w Teatrze TV), wiele słuchowisk. "Farsa z ograniczoną odpowiedzialnością" to groteska z licznymi elementami komediowymi. Toczącej się w wartkim tempie akcji towarzyszy muzyka Elektrycznych Gitar.
Osią intrygi jest próba sprzedania nie istniejącego "biznesu" rzekomemu Japończykowi. Przez biuro Proinvestu Spółki z o.o. przewijają się farsowe, a więc schematycznie zarysowane postaci, rodem już nawet nie "z życia", ale z sensacyjnych artykułów w prasie brukowej. Jest tu były dygnitarz partyjny, obecnie na emeryturze, który wynajmuje na pomieszczenia biurowe część swojej willi, wybudowanej "w ramach planu 5-letniego" przez przodowników pracy "w czynie społecznym". Jest eks-księżna Koniecpolska, obecnie sprzątaczka, która straciła rozległe dobra i gorzelnie na Podolu i tylko czeka, żeby się zreprywatyzować. Są podejrzane panienki - podająca się za sekretarkę ponętna Isaura, myszkująca w papierach firmy w poszukiwaniu jakiegoś dokumentu, Żaneta, która nieustannie gubi fragmenty garderoby, Sandra vel Natasza, atrakcyjna przedstawicielka Wspólnoty Niepodległych Państw, przysłana przez agencję "Medium", oferującą "wykwalifikowane kadry we wszystkich dziedzinach" na godziny i na stałe. Włodzimierz Waldek, prezes firmy, której tak naprawdę nie ma (biuro wynajęte, samochód w leasingu, komputery, faksy, modemy też) oraz jego przyjaciel zwany Karolem, dyrektor "Goldexu" (następna "żyła złota") niecierpliwie oczekują przybycia Japończyka z walizką pieniędzy, który chce kupić Proinvest. Z kolei na rozmowę z prezesem czekają tajemniczy panowie: Płotka, rzekomo klient, faktycznie z UOP, Leszcz z Izby Skarbowej i Ukleja ze służby celnej. Zamierzają zdemaskować właściciela firmy, która nie robi nic i nie płaci od tego podatków. Inkasent Badziewiak, czyli egzekutor długów na usługach polskiej mafii, ostro naciska biznesmena - hochsztaplera. Pani z redakcji "Bilionera" ma dla prezesa rewelacyjną wiadomość, w biurze grasuje też niejaki Koluszka, "zbliżony do sfer więziennictwa". Prawie nikt nie jest tu tym, za kogo się podaje, a cała zabawa opiera się głównie na humorze sytuacyjnym. "Ponieważ jest to farsa, tekst trzeba grać właśnie jak farsę: lekko, szybko i bardzo precyzyjnie. A przede wszystkim ze smakiem. Sztuka nie jest ani mądra, ani głęboka (zgodnie z wymaganiami gatunku), a że tematyka i tak balansuje na pograniczu dobrego smaku - tym bardziej trzeba uważać z inscenizacją, by uniknąć szarży..." - przestrzegał autor, a twórcy spektaklu telewizyjnego pamiętali o odautorskich uwagach inscenizacyjnych. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
FARSA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
AutorWładysław Zawistowski

Varia
pokaż

2017.02.11 01:31:48
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor