Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MADAME MOLIER

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 05. 06
  • 105 min

Objąwszy dyrekcję Odéon-Théâtre de France Jean-Louis Barrault zgodził się wystawić nową sztukę Anouilha "Petite Moliére" (1959). Zażądał jednak, by "małą Moliére" zagrała "mała Anouilh". Tak spotkały się na afiszu nazwiska słynnego Jeana Anouilha (1910-87) i jego córki. Tata - autor sztukę reżyserował, a tytułową rolę kreowała Catherine. Mniej znana sztuka jednego z najczęściej wystawianych współczesnych dramaturgów francuskich to oparta na przesłankach faktograficznych opowieść o życiu i drodze artystycznej Jeana-Baptiste'a Poquelin - Moliera, od występów z wędrowną trupą teatralną po lata sukcesów na dworze Ludwika XIV.
Blaski i cienie życia komediantów, obraz obyczajów tamtej epoki, namiętności i rozczarowania uczuciowe bohaterów stanowią tło dla historii życia nie pozbawionego słabości człowieka, a zarazem genialnego artysty. Trupa Moliera objeżdża prowincję, wystawiając bez powodzenia tragedie pióra swego koryfeusza. Francuzi przestali lubić tragedie, utyskują źle opłacani aktorzy, przekonując dyrektora, że teraz trzeba grać tylko farsy. To samo powtarza Madeleine Béjart, ciągle jeszcze pierwsza gwiazda jego teatru, kochanka i od lat towarzyszka życia. To ona uczyniła z "małego tapicera" prawdziwego artystę i nadal wierzy, że Jean odniesie wielki sukces rozśmieszając ludzi, bo jest urodzonym komikiem. Jednak Madeleine stopniowo zaczyna odgrywać coraz mniejszą rolę w życiu i zespole Moliera. On ma ochotę na coraz młodsze aktorki, uwodzi pannę Duparc i pannę de Brie, ona, chociaż wciąż piękna i namiętna, starzeje się, wkrótce zacznie grywać "stare pudła". Wyjeżdżając do Paryża na spotkanie z księciem, dawnym przyjacielem, Madeleine błaga Jeana, by dobrze pilnował Armandę, wychowaną w klasztorze siostrę, dla której jest "trochę jakby jej matką". Niewinna i cnotliwa dziewczyna zaczyna budzić się do życia, które przeraża ją i gorszy, ale też fascynuje. Paryska wyprawa Madeleine owocuje zaproszeniem na dwór Ludwika XIV. Molier wystawia w obecności króla farsę "Zakochany doktor". Jego udziałem stają się sukces, sława i szczęście. Armanda wyznaje mu miłość, chce zostać jego żoną. Czterdziestoletni Jean błaga Madeleine, by pozwoliła mu poślubić o dwadzieścia lat młodszą dziewczynę. Przyszła Madame Moliére z całą bezwzględnością dąży do celu. Chce błyszczeć na scenie, bawić się w towarzystwie wielkich panów. Tuż po urodzeniu dziecka zanurza się w świat pełen szumu i blichtru. Molier zapada na zdrowiu, Madeleine, zawsze wierna, wyrozumiała, mądra przyjaciółka odchodzi na zawsze, pozostawiając go w dręczącej niepewności, czy Armanda jest jej siostrą czy córką. Starzejący się, samotny artysta jeszcze raz podnosi się z upadku, król zamawia u niego nowe widowisko. Lecz nic już nie odwróci katastrofy jego małżeństwa, nic nie zmieni gorzkiej prawdy, że życie to farsa, tylko farsa. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MADAME MOLIER
AutorJean Anouilh
PrzekładJadwiga Kukułczanka

Patrz także:
schowaj

2023.01.18 00:18:07
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor