Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZDRAPKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 06. 19
  • 47 min

Współczesna komedia Ryszarda Marka Grońskiego zawiera w sobie trzy literackie żywioły, którym od lat oddaje się ten autor. Są nimi dramatopisarstwo, satyra i publicystyka. "Zdrapka" potwierdza również demaskatorską pasję felietonisty "Polityki" w "odbrązawianiu" licznych mitów polskiego życia. Tym razem autor "Jak żyć w postkomunizmie" wziął na warsztat niektóre wzorce osobowe teraźniejszości i niedalekiej przeszłości. Są nimi wysoki rangą wojskowy, uosabiający w pewnym sensie mentalność luminarzy socjalizmu; znany aktor - synonim duchowej i intelektualnej arystokracji, w domyśle "autorytet moralny"; młoda aktorka, która - zgodnie z duchem czasu - braki talentu nadrabia przedsiębiorczością (co ona w praktyce oznacza to inna sprawa) oraz reprezentanci sfery biznesu, opływający we wszelkie dostatki. Wszystkie te postaci spotykają się na przyjęciu w okazałej willi tajemniczego "finansowego rekina", który aż do finału sztuki pozostaje nie znany. Zetknięcie tak różnych osób i hierarchii wartości sprawia, że kolejni goście podczas wzajemnych rozmów - niczym w gazetowej "zdrapce" - odsłaniają swe prawdziwe oblicze. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZDRAPKA
AutorRyszard Marek Groński
2017.02.11 01:33:21
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski