Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZĘBY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 06. 12
  • 34 min

Miniatura dramatyczna współczesnego angielskiego dramaturga i scenarzysty, autora m.in. głośnej "Arkadii", "Akrobatów", "Trawestacji" oraz scenariuszy paru znanych filmów, jak "Romantyczna Angielka", Imperium Słońca", "Human Factor" (w TVP pod tytułem "Agent Maurice Castle"), "The Russia House", "Brasil" (nominacja do Oscara). Tom Stoppard (ur. 1937 w Czechosłowacji jako Tomasz Straussler), znalazł się w kręgu najbardziej cenionych autorów brytyjskich już dzięki swojej pierwszej sztuce "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją". Określany jako arcymistrz słowa i chwytów inscenizacyjnych, równie często bywa odczytywany jako moralista poszukujący sensów i wartości w świecie pełnym fałszu i dwuznaczności moralnej. Stoppard mówi o tym z ironicznym dystansem: "Głęboką analizę moich dramatów i intelektualne wnioski pozostawiam krytykom. Oni uwielbiają odnajdywać ślady postmodernistycznej awangardy, społecznej krytyki, czy porównywać mnie do Pintera albo Becketta. Aż trudno uwierzyć, ale napisano w tym duchu kilkanaście książek! Na szczęście publiczność ma większe poczucie humoru." Bohaterami swoich sztuk Stoppard czyni często ludzi małych, nie przywiązanych do powszechnie uznawanych wartości, w dodatku nie na tyle przebiegłych, by uniknąć pułapek, jakie gotuje im los i własna niefrasobliwość.
Głównymi postaciami w tej cokolwiek makabrycznej, ironiczno-żartobliwej opowieści pod oryginalnym tytułem "Teeth" są dentysta i jego pacjent, skądinąd dobry znajomy doktora i bardzo bliski przyjaciel jego żony. George Pollock, przystojny lowelas o ujmującym uśmiechu i nienagannie utrzymanym uzębieniu, zjawia się w gabinecie doktora Harry'ego Dunna na okresowy przegląd zębów. Unieruchomiony musi wysłuchać opowieści o "bardzo zajętej" żonie doktora, która chodzi na kurs bukieciarstwa i krawiectwa, w dodatku pomaga biedakom i rozwesela staruszków, toteż wraca do domu późno kompletnie wykończona. Kiedyś pływała łódką w parku w towarzystwie George'a, co widział niejaki Sullivan, przywatny detektyw. Kochanek rozpaczliwie szuka sensownych wykrętów, ale dość trudno wyłuszczać swoje racje, gdy dentysta co chwila wkłada pacjentowi między zęby metalowe narzędzia. Harry uprzedza przyjaciela, że wie wszystko, nie tylko o swojej żonie i towarzyszu jej zabaw, lecz także o pięknej żonie George'a, która pracuje w jego gabinecie jako recepcjonistka. Wie, kto ofiarował jej na urodziny cenne kolczyki i kogo Mary bardzo lubi... Schwytany w pułapkę fotela dentystycznego George staje się igraszką w rękach zdradzonego męża, który pastwi się nad ofiarą fizycznie i psychicznie, a wreszcie dopełnia perwersyjnej zemsty. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZĘBY
AutorTom Stoppard
PrzekładRobert Sudół
2024.03.01 00:37:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.