Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BAR ŚWIAT

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2002
 • Premiera:
  2003. 02. 16
 • Barwny, 70 min

Adaptacja pięciu opowiadań Bohumila Hrabala: "Praskie jasełka", "Jarmilka", "Chce pan widzieć Złotą Pragę", "Baron Munchhausen" i "Kafkiada", w których przewijają się wątki charakterystyczne dla twórczości tego pisarza. Realizm praskiego przedmieścia miesza się tu z elementami onirycznymi, bohaterowie w swoich postawach i działaniach oscylują między poezją i prozą życia, wzniosłością i przyziemnością, śmiesznością i tragizmem. W obskurnym barze "Świat" jak w soczewce skupia się obraz tej smętnej rzeczywistości, ludzkich wspomnień, tęsknot, zawiedzionych nadziei, niespełnionych marzeń. Do baru "Świat" schodzą się licznie mieszkańcy pobliskich kamienic. Brodaty "doktor" snuje filozoficzne i polityczne rozważania, grając w warcaby z listonoszem i popijając piwo. Radca topi żale i frustracje w kolejnych kieliszkach rumu. Za kontuarem stoi milcząca, znudzona Bufetowa, niemal mechanicznie napełnia kufle i kieliszki. Ożywia się tylko na widok starego pana Hanty, zbieracza makulatury, który ze stosów papierzysk wygrzebuje dla niej książki - zaczytane doszczętnie romanse. Pana Bambę, prowadzącego po drugiej stronie podwórka skład trumien, odwiedza pan Kytka, poeta suurealistyczny, który właśnie w składzie chce urządzić wieczór poetycki na cześć starego, sparaliżowanego kolegi po piórze. Ustaliwszy szczegóły wspólnego przedsięwzięcia artystycznego obaj zjawiają się w barze, wciągając do środka także łóżko z paralitykiem. Za nimi dociera tam również Bardzo Stary Staruszek, który kiedyś pracował w tej okolicy, ale teraz wszystko się tu zmieniło: inne domy, inne ulice. Mała piwiarnia wydaje się jednak ciągle taka sama. Tego dnia zresztą kto żyw ciągnie do baru rozbrzmiewającego cygańską muzyką, bo na pięterku odbywa się wesele. Wprawdzie na dole dzień jak co dzień, ale zawsze to jakaś atrakcja. Tymczasem w odrapanej ubikacji popełnia samobójstwo młoda, bosonoga dziewczyna. Jej wiszące u sufitu ciało znajduje Bufetowa. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Opowiadania Bohumila Hrabala
Opowiadanie
AutorBohumil Hrabal
PrzekładHelena Gruszczyńska-Dębska
PrzekładEmilia Witwicka
PrzekładCecylia Dmochowska
tytuły opowiadań: "Praskie jasełka", "Chce Pan widzieć Złotą Pragę", Jasełka", "Baron Munchausen", "Kafkiada"

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

 • 1971
  Spektakl telewizyjny / Bohumil Hrabal / Juliusz Burski
2023.01.18 00:18:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.