Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AWWAKUM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1994. 06. 08
  • 34 min

Telewizyjna wersja przedstawienia, zrealizowanego w Ośrodku Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Premiera spektaklu odbyła się w 1982 w kościółku św. Antoniego we włoskich Apeninach. W następnych latach był grany w wielu krajach, na kilku kontynentach. Wszędzie odnosił sukcesy. "Oni mają magiczny dar, któremu nie sposób się oprzeć" - mówią o niezwykłej trupie z podlubelskiej wsi widzowie z dalekich metropolii. "Gardzienice" to trzecie (po Kantorze i Grotowskim) "mocne udarzenie" polskiego teatru. Ośrodek Praktyk Teatralnych należy dzisiaj do najbardziej znanych i liczących się zespołów na świecie. Artyści utrzymują robocze kontakty z wieloma liczącymi się placówkami teatralnymi na świecie (m.in. z Royal Company) organizują we wsi Gardzienice sympozja naukowe i warsztaty twórcze, a także tzw. wyprawy "Po inspiracje, po wartości zagubione lub zapomniane na Zachodzie" - jak mówi twórca "Gardzienic". Włodzimierz Staniewski (ur.1950) studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednocześnie działając w Teatrze STU. W latach 1971-76 był związany z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Później założył własny teatr. Z zespołem "Gardzienic" zrealizował głośne przedstawienia - "Spektakl wieczorny" na motywach "Gargantui i Pantagruela", "Gusła" według II części "Dziadów" oraz "Żywot protopopa Awwakuma" i "Carmina Burana". Jak we wszystkich gardzienickich spektaklach, najważniejszy jest tu śpiew, dźwięk, muzyka, rytm i ruch, niezwykła ekspresja aktorska.
Materię literacką "Awwakuma" stanowi autobiografia siedemnastowiecznego rosyjskiego buntownika religijnego. Żarliwy spór popa-schizmatyka z patriarchą Nikonem został w widowisku spleciony z fragmentami "Drogi do Rosji" i "Petersburga" Adama Mickiewicza. Pieśni prawosławne i unickie w większości zebrano, a następnie przetworzono w czasie wypraw "Gardzienic" na tereny wschodniej Polski. Wątki literackie i muzyczne razem tworzą opowieść o poszukiwaniu Boga, wolności i zniewoleniu, o nieustannym cierpieniu człowieka, ale też radości i świętości. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.12.05 00:58:21
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman