Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NATALIA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1994
 • Premiera:
  1995. 09. 11
 • Barwny, 80 min

Sztuka, zrealizowana na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego (1821-81) pt. "Wieczny mąż", również nie jest wolna od tak charakterystycznych dla jego prozy "przeklętych problemów". Wiarołomstwo, żądza zemsty, topienie własnych lęków i rozpaczy w alkoholu, psychologiczny sadyzm i masochizm - oto, co dręczy bohaterów spektaklu Mariusza Trelińskiego. Reżyser w ślad za Dostojewskim ukazuje ich w całym wewnętrznym skomplikowaniu, jako jednostki głęboko nieszczęśliwe, napiętnowane poczuciem klęski i winy.
Późną nocą posiadłość Wielczaninowa niespodziewanie odwiedza Trusocki - przed laty znajomy gospodarza. Po śmierci swej żony Natalii Trusocki dowiedział się o jej dawnym romansie z Wielczaninowem. Jedną z konsekwencji tego związku było dziecko - obecnie już kilkuletnia dziewczynka. Upokorzony wdowiec pod pozorem przyjacielskiej wizyty rozpoczyna z byłym kochankiem Natalii przewrotną grę. Nie można jednoznacznie określić, co jest jej celem - zemsta, upokorzenie Wielczaninowa, dowartościowanie własnego "ja". Przemiana kata w ofiarę dokonuje się wielokrotnie. W rezultacie obaj bohaterowie coraz bardziej pogrążają się we wzajemnej udręce. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WIECZNY MĄŻ
Opowiadanie
AutorFiodor Dostojewski
PrzekładJulian Tuwim

Patrz także:
schowaj

 • 1964
  Spektakl telewizyjny / Fiodor Dostojewski / Stanisław Brejdygant
 • 1972
  Spektakl telewizyjny / Fiodor Dostojewski / Stanisław Brejdygant
2017.02.11 01:35:10
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych