Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NORA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1994
 • Premiera:
  1994. 12. 05
 • Barwny, 129 min

Przed laty Nora Helmer, aby ratować zdrowie ciężko chorego męża, sfałszowała podpis i zaciągnęła wysoką pożyczkę, którą spłacała, odmawiajac sobie wszystkiego. Gdy Helmer zostaje dyrektorem banku, sprawa wychodzi na jaw. "Po premierze w Kopenhadze w 1879 roku "Nora"- oprócz zdecydowanego sprzeciwu krytyki - wywołała zdecydowany wpływ na europejskich dramatopisarzy oraz na ówczesny ruch emancypacji kobiet. Realizacja telewizyjna sztuki podkreśla różnorodność psychiki dwojga głównych bohaterów, a decyzja pokazania końcówki dramatu, z której reżyserzy najczęściej rezygnowali, wskazuje na współczesną interpretację motywacji bohaterów". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NORA
Dramat
AutorHenryk Ibsen
PrzekładJacek Frühling

Patrz także:
schowaj

 • 1970
  Spektakl telewizyjny / Henryk Ibsen / Witold Zatorski
 • 1975
  Spektakl telewizyjny / Henryk Ibsen / Maciej Englert
2017.02.11 01:35:17
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency