Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZWARTA SIOSTRA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2002
  • Premiera:
    2003. 04. 06
  • Barwny, 104 min

Janusz Głowacki dziś jest jednym z najbardziej znanych w świecie polskich pisarzy współczesnych. Od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Już jego pierwsze dzieło napisane na emigracji - "Polowanie na karaluchy" - spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, co potwierdziła prestiżowa nagroda za najlepszą sztukę roku 1986, przyznana przez Stowarzyszenie Amerykańskich Krytyków Teatralnych. Inne dzieła autora, jak m.in. "Kopciuch", "Fortynbras się upił", "Antygona w Nowym Jorku" z niesłabnącym powodzeniem gościły zarówno na deskach polskich, jak i w wielu teatrach Ameryki.
Prapremiera "Czwartej siostry" odbyła się w Teatrze Polskim we Wrocławiu, a reżyserowała sztukę również Agnieszka Glińska, utalentowana absolwentka Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserii Dramatu warszawskiej Akademii Teatralnej, mająca w dorobku interesujące spektakle teatralne i telewizyjne.
Akcja utworu Głowackiego została umiejscowiona w Moskwie końca lat 90., gdy świat stanął u progu nowego wieku. Autor ukazuje dzisiejszą, postkomunistyczną Rosję, znakomicie oddając klimat tych czasów. "Czwarta siostrę" uznano za pastisz literacki, wariację na temat znanej sztuki Antoniego Czechowa o siostrach Prozorow mieszkających na prowincji i tęskniących za wymarzoną Moskwą.
"Utwór nie jest wersją czy literacką kontynuacją "Trzech sióstr". To tylko ironiczna aluzja do Czechowa" - komentował swoje dzieło sam autor. Pomysłowa inscenizacja dobrze odzwierciedla atmosferę tekstów Głowackiego - przewrotnych, pełnych ironii, przywodzących na myśl tragifarsę: okrutną, ale i śmieszną. Portret zbiorowy kilku postaci zamkniętych w jednym wnętrzu oddaje pełen gorzkich prawd obraz współczesnego społeczeństwa rosyjskiego, jego obyczajowość, mentalność, wady, kompleksy.

Siostry Wiera, Tania i Katia żyją pod jednym dachem z pijącym na umór ojcem, sowieckim generałem. Na tle dokonujących się przemian ustrojowych, rynkowych, mentalnych ukazane są trzy zagubione młode kobiety, które próbują znaleźć swój sposób na przeżycie. Dla bohaterek Głowackiego wymarzonym miejscem na ziemi jest Nowy Jork. Choć każda z nich jest zupełnie inna, wszystkie w gruncie rzeczy pragną tego samego. Chcą poznać wielki świat, zdobyć bogactwo, opływać w luksusy. Siostry, ich ojciec, przygarnięta sierota oraz sąsiedzi mieszkają w starej kamienicy jednej z moskiewskich dzielnic. Najmłodsza z sióstr to Tania: powoli dojrzewa do roli kobiety, ale jest jeszcze naiwna i głupiutka. Ojciec zmusił ją do uczęszczania na lekcje tańca, przeczytawszy w gazecie, ile zarabia Barysznikow. Za naukę trzeba jednak płacić, a pieniędzy w domowym budżecie wciąż brakuje. Stary Generał z żalu pije, pali, popadł w głęboką depresję.
Skłonności do nałogów i depresji odziedziczyła po ojcu wrażliwa i delikatna Katia, absolwentka prawa. Najbardziej szorstka w obyciu i zdecydowana jest Wiera. Przy rodzinie mieszka Kola - sierota, którego generał przygarnął z ulicy. Służy w domu za parobka. I to właśnie on próbuje pomóc siostrom spełnić amerykańskie marzenia. Na horyzoncie pojawia się hollywoodzki reżyser, który w Moskwie kręci dokumentalny film o młodocianych prostytutkach. Przy aplauzie sióstr Kola przebiera się za kobietę. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CZWARTA SIOSTRA
AutorJanusz Głowacki

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2023.01.18 00:19:05
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.