Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PROROK ILJA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1994. 06. 06
  • 94 min

Autorska, telewizyjna inscenizacja sztuki jednego z najciekawszych polskich dramatopisarzy młodego pokolenia, autora chętnie prowokującego publiczność ("Obywatel Pekosiewicz", "Car Mikołaj", "Turlajgroszek", "Merlin. Inna historia"), współtwórcy Towarzystwa "Wierszalin", prywatnego teatru objazdowego z Białegostoku, uznanego za jedno z najbardziej oryginalnych zjawisk artystycznych ostatnich lat.
"Prorok Ilja" to sztuka wyrosła z fascynacji autora kulturą pogranicza, osobliwym stopem różnych tradycji, języków, wyznań. Przed półwieczem w okolicach Białegostoku powstała sekta religijna, na czele której stanął Eliasz Klimowicz, zamordowany w 1939 roku po wkroczeniu Armii Czerwonej na te tereny. Samozwańczy prawosławny prorok ustanowił nową religijną stolicę świata, nazywając ją Wierszalinem, od słowa wierch, czyli szczyt. Sekta była prześladowana przez oba Kościoły, katolicki i prawosławny. Ale jej członkowie uparcie wierzyli, że można zmienić nasz okrutny świat. Sztuka o proroku Ilji to spektakl niesłychanie nastrojowy, sugestywny i poetycki. Autor i jednocześnie reżyser, który sam pochodzi z tamtych stron, zrealizował widowisko w białostockich plenerach, w autentycznych miejscach wydarzeń, do których nawiązuje opowiadana przezeń historia. Piękna przypowieść, prawie moralitet, oscyluje pomiędzy dosłownością a metaforą, poruszając najgłębsze emocje. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PROROK ILJA
AutorTadeusz Słobodzianek
2017.05.15 00:59:02
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego