Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPRAWA KOBIET

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 05. 29
  • 90 min

"Michał Bałucki, co pisał śtucki" - jak sam się podpisał na ścianie krakowskiej garderoby swego długoletniego przyjaciela, Ludwika Solskiego - zyskał sobie miano pierwszego w Polsce pisarza mieszczańskiego i najpogodniejszego autora swoich czasów. Dziś może uchodzić za dowcipnego komentatora epoki. Twórczości Michała Bałuckiego (1837-1901) jeszcze za jego życia towarzyszyły skrajne opinie. Szalone powodzenie u publiczności trzech komedii z późnego okresu - "Grube ryby", "Dom otwarty", "Klub kawalerów" - przesłoniło jego wcześniejsze dokonania. Kiedyś zajadle tropił przejawy skostniałego myślenia, obłudę religijną i moralną, kastowe podziały społeczne. Później, rozczarowany do programu pozytywistycznego, skoncentrował się na pisaniu pogodnych komedii, "podglądaniu przez uchylony lufcik" krakowskiego, galicyjskiego mieszczaństwa. Oskarżany przez modernistów o rzekomą apologię drobnomieszczaństwa, atakowany przez młodopolską krytykę i twórców, zwłaszcza Lucjana Rydla, za "bałucczyznę", źle się czuł w nowych czasach. Bolesny rozbrat ze współczesnością doprowadził do samobójczej śmierci pisarza.
"Sprawa kobiet" należy do mniej znanych i rzadko grywanych dramatów Bałuckiego. Jest skonstruowana na zasadzie równoległości wątków miłosnych: w początkowych sekwencjach widowiska poznajemy młodą sawantkę i jej "uczonego" narzeczonego. Oboje zapewniają się wzajemnie o wyższości związku umysłu i duszy, potępiając związki zrodzone z "niskich popędów" i całkowicie aintelektualne. W finale - sawantkę zachwyci tężyzna fizyczna kawalerzysty, a jej narzeczonego uwiedzie czułość i delikatność dziewczęcia. Jednoczesność tych procesów jest pokazana z humorem i wdziękiem. Widowisko zostało zrealizowane z rozmachem i wielką troską o szczegóły oddające obyczajowość tamtych lat i życie w podkrakowskim dworze u schyłku XIX wieku. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SPRAWA KOBIET
Komedia
AutorMichał Bałucki
2020.05.28 00:25:53
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl